Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW chce systematycznie prezentować elementy aktualizacji strategii w I półroczu

0
Podziel się:

Warszawa, 04.12.2017 (ISBnews) -  Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) chce w I półroczu przyszłego roku systematycznie prezentować elementy aktualizacji strategii rozwoju do roku 2020 w zakresie technologii, umiędzynarodowienia działalności i nowych rynków dla kluczowych kompetencji giełdy, poinformował ISBnews prezes Marek Dietl.

GPW chce systematycznie prezentować elementy aktualizacji strategii w I półroczu

"Obecna strategia GPW została przygotowana na lata 2014-2020 i w większości punktów jest realizowana. Jest to dobra strategia i dobra podstawa do tego, aby giełda działała. Strategia przewiduje dołączenie, obok podstawowych jej pięciu elementów (jak szczególnie obrót akcjami, obligacjami, czy rynku towarowego), nowych rynków. W aktualizacji strategii chcemy się przymierzyć właśnie do otwierania nowych obszarów" - powiedział ISBnews Dietl.

Jak wskazał, plan prac nad aktualizacją strategii przewiduje uruchomienie projektu na przełomie stycznia i lutego 2018 r., a potem "stopniowe, przy okazji kolejnych spotkań z inwestorami, przedstawianie kolejnych elementów tej aktualizacji".

"Chcemy zakończyć proces do czasu zwyczajnego walnego zgromadzenia, które prawdopodobnie odbędzie się w czerwcu 2018 r." - zaznaczył prezes GPW.

Oprócz działań GPW, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) we współpracy z Ministerstwem Finansów (MF) planują opracowanie strategii dla polskiego rynku kapitałowego.

"Chcemy być aktywnym uczestnikiem tych prac i mamy nadzieję, że nasze pomysły zyskają przychylność zarówno doradców EBOR, jak i MF" - powiedział Dietl.

Jako wektory aktualizacji strategii wymienił: technologie, umiędzynaradawianie działalności i rozwój kluczowych kompetencji.

"Technologie uważamy za najważniejsze wyzwanie. Chodzi o to żeby nie być tylko importerem technologii z zewnątrz. W tym osiągnęliśmy niemal doskonałość i bardzo dobrze wprowadzamy czyjeś rozwiązania we współpracy z firmami wdrożeniowymi. Chcielibyśmy pogłębiać nasz łańcuch wartości i tworzyć własne technologie, bądź na nasze potrzeby rozbudowywać już istniejące. Nie zdecydowaliśmy jeszcze w jakim modelu będziemy je rozwijać - czy to będą zamknięte innowacje (realizowane wewnątrz naszej organizacji), czy otwarte, czyli w drodze zaproszenia partnerów zewnętrznych" - powiedział prezes.

Według jego słów, umiędzynarodowienie działalności GPW to jest długofalowy projekt, ale w jego ocenie GPW ma wiele produktów czy rozwiązań, które mogłaby w partnerstwie z innymi podmiotami wdrażać na innych rynkach.

"Takich partnerów będziemy poszukiwać czy to w naszym regionie, czy nawet nasze ambicje sięgają do Azji, gdzie jest szereg zmian, szczególnie w zakresie polityki ekologicznej, którą moglibyśmy wspierać" - zaznaczył prezes.

W kwestii nowych rynków dla rozwiązań w ramach kluczowej kompetencji giełdy czyli łączenia podaży z popytem Dietl przewiduje "szereg zastosowań dla know how i rozwiązań technologicznych GPW dla inicjatyw zasygnalizowanych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, jak np. gospodarka w obiegu zamkniętym, czy też w strategiach poszczególnych resortów".

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Sebastian Gawłowski

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)