Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: moc inicjatyw i październikowy debiut

0
Podziel się:

Warszawska giełda szykuje się debiutu i chce umacniać merytoryczny potencjał rynku i inwestorów.

GPW: moc inicjatyw i październikowy debiut
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Warszawska giełda szykuje się debiutu i chce umacniać merytoryczny potencjał rynku i inwestorów. Stawia na płynność, innowacyjność i wydłużenie sesji. *

Według zapowiedzi Ludwika Sobolewskiego, prezesa Giełdy Papierów Wartościowych (GPW)
, prospekt giełdy powinien być gotowy na przełomie maja i czerwca. Póki co giełda wprowadza nowe inicjatywy mające wzmocnić merytoryczny potencjał rynku i inwestorów. W tym celu rusza Rada Edukacji i Ładu informacyjnego oraz Instytut Rynku Giełdowego. GPW chce również podjąć działania zmierzające w kierunku poprawy płynności akcji spółek notowanych, wydłużyć czas trwania sesji i mierzyć innowacyjność emitentów.

*GPW na GPW *
Prospekt emisyjny GPW powinien być gotowy na przełomie maja i czerwca, a oferta publiczna akcji giełdy w październiku.
- _ Jednak to nie oznacza, że zostanie on natychmiast złożony do Komisji Nadzoru Finansowego _ - mówi szef GPW.

_ Prezes Sobolewski potwierdził, że GPW będzie chciało przeprowadzić ofertę w październiku, a debiut akcji mógłby mieć miejsce w połowie tego miesiąca. _Prezes Sobolewski potwierdził, że GPW będzie chciało przeprowadzić ofertę w październiku, a debiut akcji mógłby mieć miejsce w połowie tego miesiąca. Wojciech Stankiewicz, partner McKinsey & Co, doradzający Ministerstwu Skarbu Państwa (MSP) przy prywatyzacji giełdy, poinformował w połowie marca, że prospekt powinien zostać opublikowany 22 września.

- _ Prospekt złożymy w momencie, który będzie najkorzystniejszy z racji planowanych terminów naszej oferty _ - dodaje prezes Sobolewski.

_ Według wyceny, ujawnionej przez poprzednie kierownictwo MSP na jesieni 2007 roku, GPW jest warta minimum 1,8 mld zł. _

MSP planuje sprzedać 47,82% akcji GPW w pierwszym etapie prywatyzacji, w ofercie publicznej - w transzy instytucjonalnej i indywidualnej - ma znaleźć się 19% walorów, natomiast 28,82% akcji zostanie zaoferowanym w tzw. ofercie kierowanej do domów maklerskich, funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych. Obecnie Skarb Państwa ma 98,82% udziału w kapitale zakładowym GPW, a pozostałe 1,18% akcji należy do banków, domów maklerskich oraz emitentów papierów wartościowych.

Etyka, płynność, innowacje

Przy GPW powstała Rada Edukacji i Ładu informacyjnego, która ma opracować zasady dobrej praktyki publicznych wypowiedzi nt. rynku instrumentów finansowych - w szczególności ogólnych komentarzy i prognoz. W poprzednich miesiącach prezes GPW ostro krytykował, głównie analityków, za w jego ocenie, nieprofesjonalne i szkodliwe wypowiedzi na temat sytuacji na rynku giełdowym w obliczu narastającej fali spadków. Prezes GPW poinformował też, że GPW we współpracy z Izbą Domów Maklerskich zamierza utworzyć Instytut Rynku Giełdowego.

- _ Ma to być coś w rodzaju szkoły zawodowej dla pracowników domów maklerskich i funduszy oraz rzeczników instytucji finansowych _ -dodaje prezes Sobolewski.

Prezesowi zależy również na poprawie płynności akcji spółek notowanych na GPW.

- _ Sądzę, że jeszcze w tym roku ruszy krótka sprzedaż akcji. W efekcie spodziewam się, że nowe możliwości inwestowania przyczynią się do poprawy płynności. Ponadto spółki zagrożone pojawieniem się na Liście Alertów przez niedostateczną płynność zaczynają żywo interesować się zmianą tego stanu rzeczy na lepsze _ - zwraca uwagę prezes GPW.

W ramach uatrakcyjniania notowań GPW chce w tym roku przyspieszyć start sesji. Notowania miałyby rozpoczynać się o 9.00, a nie jak dotychczas 9,30. Projekt zakłada, że w przyszłym roku sesja może zostać dodatkowo wydłużona do 17.00, czy nawet 17.30 wobec 16.20 obecnie.

Kolejną inicjatywą jest mierzenie innowacyjności spółek z GPW.

- _ Pierwszą spółką, która poddała się badaniu jest Optopol. Uważam, że miernik innowacyjności będzie bardzo cenną informacją dla inwestorów. Na rynkach zagranicznych firmy inwestujące w badania i rozwój są lepiej wyceniane od spółek nie realizujących takich inwestycji _ - mówi Ludwik Sobolewski.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)