Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grad odda energetykę w prywatne ręce

0
Podziel się:

W czterech grupach energetycznych mają pojawić się inwestorzy branżowi.

Grad odda energetykę w prywatne ręce
(D. Śmigielski, BOT Elektrownia Bełchatów S.A.)
bEUnGyvF

_ - Ministerstwo Skarbu Państwa chce w pełni sprywatyzować cztery grupy energetyczne poprzez wprowadzenie do nich inwestorów branżowych - t _ak wynika z wypowiedzi ministra skarbuAleksandra Grada.

- _ Oczekuję, że cztery grupy energetyczne zostaną w pełni sprywatyzowane. [...] To, że grupy będą upublicznione, nie oznacza, że nie pozwolimy inwestorom branżowym zaangażować się w nie _ - powiedział Grad. Minister dodał, że MSP jest zdeterminowane, aby dokonać prawdziwej, pełnej prywatyzacji.

Już w styczniu wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykęJan Buryzapowiadał w wywiadzie dla agencji ISB, że MSP dopuszcza za 2-3 lata udział inwestorów branżowych w kolejnych etapach prywatyzacji spółek energetycznych.

bEUnGyvH

Jako pierwsza prywatyzowana będzie grupa Enea - wiceminister skarbu Joanna Schmid mówiła w ubiegłym tygodniu, że spółka ta może pojawić się na GPW jeszcze w lipcu.

Według wcześniejszych informacji, ofertę ma stanowić emisja podwyższeniowa, opiewająca na ok. 30 proc. obecnego kapitału firmy, o wartości ok. 3 mld zł.

Przyjęty w końcu kwietnia _ Program prywatyzacji na lata 2008-2011 _ zakłada przeprowadzenie pierwotnej oferty publicznej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE)
pod koniec 2008 roku lub na początku 2009 roku (wartość nowej 10-proc. emisji akcji spółki szacowana była wcześniej na 3-4 mld zł).

bEUnGyvN

Z kolei na 2009 rok przewidywany jest wstępnie debiut spółki Tauron (dawnej Energetyki Południe), powstałej na bazie m.in. PKE i Enionu, a także kolejnej grupy - Energa, składającej się z 8 lokalnych dystrybutorów energii (dawnej G8) i Elektrowni Ostrołęka

bEUnGywi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)