Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grajewo na akwizycje może wydać nawet 700 mln euro

0
Podziel się:

Pfleiderer Grajewo przed 2010 rokiem może dokonać akwizycji w którymś z krajów nadbałtyckich, na Ukrainie lub Białorusi.

Grajewo na akwizycje może wydać nawet 700 mln euro

Pfleiderer Grajewo przed 2010 rokiem może dokonać akwizycji w którymś z krajów nadbałtyckich, na Ukrainie lub Białorusi - poinformował Hans Overdiek, prezes Pfleiderer AG.

"Do akwizycji w którymś z tych krajów mogłoby dojść jeszcze przed 2010 rokiem. Jako grupa mamy dużo wolnych linii kredytowych opiewających na 600-700 mln euro, które nie są zagospodarowane" - powiedział prezes.

"Widzimy możliwości wzrostu w krajach bałtyckich, na Białorusi, na Ukrainie. Zazwyczaj przygotowujemy rynki przed rozpoczęciem inwestycji eksportując na nie. Osobiście jestem zwolennikiem akwizycji, bo dzięki przejęciu mamy istniejący gotowy zakład wraz ze strukturą organizacyjną i co bardzo ważne istniejąca bazę klientów" - dodał.

Overdierk poinformował, że grupa wcześniej ocenia dostępność drewna i rynek potencjalnych klientów.

_ Prezes Pfleiderer Grajwo Paweł Wyrzykowski, doprecyzował w rozmowie z PAP, że do akwizycji mogłoby dojść nawet przed 2009 rokiem. _Pfleiderer Grajowo otworzył w środę nową fabrykę w Grajewie produkująca płyty MDF. Docelowe roczne moce produkcyjne tej fabryki to 250 tys. metrów sześciennych. Spółka planuje 75 proc. produkcji przeznaczać na eksport, a 25 na rynek krajowy.

Inwestycja pochłonęła 83 mln euro. Przewidywana sprzedaż w tym segmencie sięgnie w 2008 roku 266 mln zł, a w 2009 roku 285 mln zł.

Pfleiderer Grajewo zdecydowało o budowie kolejnego zakładu w Rosji. Będzie to również fabryka płyt MDF, która powstanie obok zbudowanej fabryki płyt wiórowych. Koszt tej inwestycji przewidziany jest na 144 mln euro. Produkcja ma rozpocząć się w III kwartale 2009 roku.

Roczne moce produkcyjne istniejącej fabryki płyt wiórowych w Rosji to 500 tys. metrów sześciennych płyty wiórowej.

Prezes Wyrzykowski podtrzymał cele finansowe Pfleiderer Grajowo zakładające wypracowanie w 2010 roku 2,6 mld zł przychodów i około 300 mln zł zysku netto.

"Naszym celem jest wzrost udziału w naszym regionie z obecnych 12 proc. do minimum 20 proc. W kraju firma ma ponad 35 proc. udziału" - powiedział.

Prezes podtrzymał przeznaczanie 100 proc. zysku spółki na dywidendę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)