Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Grecki impas osłabia sektor bankowy

0
Podziel się:

Inwestorzy wykorzystują przestój na rynku do przebudowy portfeli.

Grecki impas osłabia sektor bankowy

Po okresie istotnej zmienności nastrojów wywołanych doniesieniami z Grecji, druga połowa tygodnia upływa w zdecydowanie spokojniejszym tonie. Krajowe indeksy akcji znalazły poziomy, na których równoważą się siły popytu i podaży. Inwestorzy wykorzystują przestój na rynku do przebudowy portfeli.

Usuwane są papiery, których perspektywy pozostają ograniczone czynnikami ryzyka. Większą aktywność popytu obserwujemy wśród spółek średniej kapitalizacji.

Wczoraj indeks mWIG40 jako jedyny wypracował dodatnią stopę zwrotu, co potwierdza założenie, iż w grupie tych walorów znajdują się akcje z najlepszymi perspektywami.

Gorzej wiedzie się natomiast indeksowi WIG20. Tak jak przypuszczaliśmy, atrakcyjność nie wszystkich walorów wchodzących w skład barometru blue chips oceniana jest na podobnym poziomie. Nadal inwestorzy wykazują dużą ostrożność wobec akcji spółek sektora bankowego. Wczoraj kursy instytucji finansowych zdecydowanie odstawały od reszty stawki. Indeks WIG20 pozostał wprawdzie w okolicach ważnego technicznego wsparcia na poziomie 2.300 pkt., jednak niepokoić powinien brak odreagowania po uprzedniej silnej przecenie. Najbliższym celem kupujących jest podniesienie notowań WIG20 powyżej poziomu 2.320 pkt. (stroma linia trendu spadkowego), co otworzy drogę do 2.350 pkt.

Indeks mWIG40 pozostaje w trendzie wzrostowym

Jedynie indeks średnich spółek nadal znajduje się w długoterminowej tendencji wzrostowej. Spadkowa korekta, która rozegrała się w ostatnich 5 tygodniach sprowadziła barometr średnich spółek w okolice linii trendu wzrostowego (3.650 pkt.), która pokrywa się równocześnie z okolicami maksimów cenowych z I połowy 2014 r. i szczytu z września 2014 r. (3.700 pkt.). Nie ma już miejsca na dalsze schodzenie w dół. Oscylatory kreślą pozytywne dywergencje, a krzywa MACD bliska jest wygenerowania sygnału kupna.

Większy popyt na akcje wstrzymuje jedynie ryzyko związane z Grecją. Zakładamy, iż jeżeli w referendum 5 lipca greckie społeczeństwo zagłosuje za przyjęciem warunków międzynarodowych wierzycieli, nastąpi dymisja rządu premiera Aleksisa Ciprasa. W pesymistycznym scenariuszu i „nie” dla reform mocno skomplikuje sytuację, jednak zakładamy, że Grecja nie opuści strefy euro, gdyż byłaby to poważna porażka dla całej Europy. W dniu dzisiejszym spodziewać się należy spokojnej sesji, tym bardziej, że inwestorzy na Wall Street mają już długi weekend.

Słabsze dane oddalają podwyżkę stóp w USA

Gorsze od oczekiwań dane z rynku pracy napłynęły wczoraj z amerykańskiej gospodarki. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w czerwcu wzrosła o 223 tys., podczas gdy w maju wzrosła o 254 tys., po korekcie (spodziewano się wzrostu o 233 tys.).

Słabsze od prognoz dane z rynku pracy mogą stanowić istotny argument w kształtowaniu dalszej polityki pieniężnej FEDu. Publikacje te spowodowały spadek rentowności amerykańskich obligacji oraz osłabienie dolara. Rynek akcji odnotował niewielkie zmiany. Indeks S&P500 stracił 0,03 proc. i pozostał poniżej poziomu 2.100 pkt.

Polnord - wyraźnie wyższa sprzedaż lokali w I półroczu 2015 r.

Grupa Polnord w II kwartale 2015 r. sprzedała 487 lokali netto na podstawie zawartych umów przedwstępnych i rezerwacyjnych - podała spółka w komunikacie.

Komentarz: W całym I półroczu 2015 r. Polnord sprzedał 833 lokale wobec 625 lokali sprzedanych w I połowie 2014 r. Większość sprzedanych lokali zlokalizowana jest w Warszawie i Trójmieście. W II kw. br. sprzedaż wyniosła 487 lokali netto wobec 318 rok wcześniej. Celem spółki na ten rok jest sprzedaż ok. 1,5 tys. lokali. Równocześnie Polnord skutecznie redukuje poziom zadłużenia. Akcje deweloperskiej spółki w ostatnich dwóch dniach dynamicznie odreagowały w górę. Wzrosły szanse na kontynuację pozytywnych tendencji obserwowanych w okresie styczeń - kwiecień br., kiedy to kurs spółki wzrósł z poziomu 6,2 zł do 11,0 zł.

[PKP Cargo](https://finanse.wp.pl/pkp-cargo-6175284174665857c) - amerykańska technologia w Szczecinie

Grupa PKP Cargo i amerykańska firma Greenbrier, jeden z największych na świecie producentów taboru, rozpoczną w Szczecinie wspólną produkcję wagonów towarowych - poinformowała w komunikacie w czwartek PKP Cargo. Docelowo spółka chce produkować nawet 500 wagonów rocznie.

Komentarz: Firma Greenbrier jest światowym gigantem, której akcje notowane są na Wall Street. Amerykanie dostarczą m.in. technologię oraz wyposażenie linii produkcyjnej PKP Cargo. Dzięki linii produkcyjnej w Szczecinie powstawać ma nawet 500 wagonów rocznie. Produkcja ma ruszyć w I połowie 2016 r. Aktualnie posiadany przez PKP Cargo tabor liczy ponad 61,5 tys. wagonów towarowych. Wiek większości z nich przekracza 25 lat. Celem zarządu spółki jest modernizacja i wymiana wagonów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)