Notowania

energetyka
05.10.2017 12:53

Greenway uruchomi 40 stacji ładowania do końca roku, 200 w ciągu 2 lat

Podziel się
Dodaj komentarz

Greenway Infrastructure Poland planuje uruchomienie łącznie 40 stacji ładowania samochodów elektrycznych do końca tego roku, a łącznie 200 w ciągu dwóch lat, poinformował ISBnews prezes Rafał Czyżewski.

"Dziś mamy 5 takich stacji, jutro otwieramy kolejne i będzie ich już 7, do końca miesiąca - myślę, że 20, a do końca roku planujemy 40 stacji" - powiedział Czyżewski w rozmowie z ISBnews.

Spółka ma obecnie stacje w Warszawie, Poznaniu, Legnicy, Bielsku-Białej i Rzeszowie. Jutro uruchomi kolejne dwie stacje w aglomeracji warszawskiej - w centrum handlowym Wola Park i w Łomiankach.

"Nasz plan zakłada uruchomienie 140 stacji szybkiego ładowania w ciągu dwóch lat, 10 stacji ultraszybkiego ładowania i 50 stacji półszybkich" - powiedział prezes.

Należące do Greenway punkty ładowania mają znajdować się przede wszystkim przy głównych drogach, ale także w dużych miastach - głównie przy drogach wylotowych i w centrach handlowych.

Obecnie sieć Greenway ma ok. 350 zarejestrowanych użytkowników.

"W Polsce jest około 1 000 posiadaczy samochodów elektrycznych. Ta liczba wyznacza górną granicę możliwości zdobycia klientów" - wskazał także Czyżewski.

Zdaniem prezesa, aby rynek elektromobilności bardziej dynamicznie się rozwijał, konieczne są zachęty ze strony państwa, jednak zaprezentowany w kwietniu projekt ustawy w tej sprawie nie jest wystarczający.

"W projekcie pominięto na przykład budowę stacji ładowania przy głównych drogach oraz budowę punktów ładowania podczas postoju nocnego" - powiedział.

Dodatkowo procedura przewidziana w projekcie de facto zniechęca prywatnych inwestorów do budowania stacji ładowania, co oznacza, że przewidziane ustawą stacje budowane będą najprawdopodobniej przez operatorów systemu dystrybucyjnego i odsunie się to w czasie, uważa Czyżewski.

Greenway buduje pierwszą kompleksową sieć publicznie dostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Pozwoli ona kierowcom aut elektrycznych podróżować po całym kraju, jak również ułatwi komunikację z zagranicą, gdzie e-mobilność jest już popularna.

Kamila Wajszczuk

Tagi: energetyka, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz