Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Grupa Azoty może kupować więcej gazu od PGNiG, ale nie pracuje nad połączeniem

Grupa Azoty może kupować więcej gazu od PGNiG, ale nie pracuje nad połączeniem

Fot. materiały prasowe Grupy Azoty

Grupa Azoty może znacząco zwiększyć udział gazu kupowanego od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w tym roku, poinformował wiceprezes Witold Szczypiński. Prezes spółki dodał, że w Grupie Azoty nie ma prac nad fuzją z PGNiG.

- W 2015 roku osiągnęliśmy znaczący poziom dywersyfikacji. Jednak sądząc po zachowaniu PGNiG i jego spółek zależnych, możemy stwierdzić, że na warunkach rynkowych będziemy dużo więcej gazu kupowali w PGNiG - powiedział Szczypiński podczas konferencji prasowej.

Wiceprezes podkreślił, że zeszłoroczne działania, w tym udział w programie rabatowym PGNiG, okazały się korzystne dla Grupy Azoty.

- Po wprowadzeniu polityki rabatowej, pod koniec 2015 r. osiągnęliśmy ceny gazu w pełni rynkowe, porównywalne do tych, jakie mają nasi konkurenci europejscy - powiedział Szczypiński.

Grupa Azoty w 2015 roku zakupiła 59,9 proc. użytego gazu od PGNiG.

Na rynku europejskim w 2015 roku ceny gazu zmniejszyły się o ponad 5 proc. w stosunku do cen notowanych w 2014 roku. Spółka podała też w prezentacji wynikowej, że prognozowana cena gazu w miesiącach letnich 2016 roku wyniesie 12,3 euro/ MWh i 15,3 euro /MWh na przełomie roku 2016/17, a w 2017 roku osiągnie poziom 14,5 euro /MWh.

Połączenie Grupy Azoty z PGNiG?

- Jeśli chodzi o potencjalną fuzję z PGNiG, to według mojej wiedzy są to spekulacje medialne" - powiedział Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty podczas konferencji prasowej.

Na początku lutego "Rzeczpospolita" podała, powołując się na nieoficjalne informacje, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) rozważa fuzję Grupy Azoty z PGNiG. Jak podkreślał dziennik, jest to jedna z rozważanych opcji, ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

W styczniu minister skarbu Dawid Jackiewicz mówił, że resort prowadzi wstępne analizy w sprawie potencjalnego połączenia PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG. Jednak pod koniec lutego wiceminister skarbu Henryk Baranowski poinformował w Sejmie, że MSP nie prowadzi prac analitycznych dotyczących obszaru ropy i gazu.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

górnictwo, pgn, nawozy, att
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Chociaż ????
178.36.247.* 2016-03-11 16:29

osiągnęliśmy ceny gazu w pełni rynkowe, porównywalne do tych, jakie mają nasi konkurenci europejscy

Hurra!!! Przestaniemy ścigać skromnych obywateli za paliwa stałe.