Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Azoty: nowa wytwórnia w Puławach pochłonie 385 mln zł. Jest już zezwolenie

2
Podziel się

W budowę wytwórni nawozów granulowanych w Puławach Grupa Azoty zainwestuje 385 mln zł. Łącznie do 2021 roku puławska spółka Grupy Azoty przeznaczy ponad 1,1 mld zł na rozwój segmentu nawozowego

Grupa Azoty: nowa wytwórnia w Puławach pochłonie 385 mln zł. Jest już zezwolenie
(Grupa Azoty/materiały prasowe)
bDYMnWzp

W budowę wytwórni nawozów granulowanych w Puławach Grupa Azoty zainwestuje 385 mln zł. Łącznie do 2021 roku puławska spółka przeznaczy ponad 1,1 mld zł na rozwój segmentu nawozowego

Grupa Azoty uzyskała właśnie zezwolenie na budowę wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej w Podstrefie Puławy Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".

- Do roku 2020 Grupa wzmocni swoją pozycję wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie - powiedział prezes Wojciech Wardacki. - Poszukujemy dalszych możliwości rozwoju i poprawy efektywności produkcji nawozowej. Projekt realizowany jest z wykorzystaniem know-how Grupy Azoty Kędzierzyn, co jest kolejnym dowodem na coraz silniejszą konsolidację i integrację Grupy Azoty.

bDYMnWzr

Inwestycja z budżetem ok. 385 mln zł będzie realizowana równolegle z drugim przedsięwzięciem inwestycyjnym, tj. rozbudową i modernizacją instalacji kwasu azotowego oraz budową nowej linii neutralizacji. Łącznie do 2021 roku puławska spółka Grupy Azoty przeznaczy ponad 1,1 mld zł na rozwój segmentu nawozowego.

Jak podaje spółka w komunikacie, dzięki realizowanym w Puławach inwestycjom, tj. instalacji kwasu azotowego i budowie dwóch linii granulacji mechanicznej saletry, portfolio produktów rozszerzy się o saletrzak i mechanicznie granulowaną saletrę amonową, czyli produkty o wyższych parametrach bezpieczeństwa w transporcie i lepszej aplikacji na polach.

- Będziemy dysponowali niezwykle elastycznymi instalacjami i dużo większą ofertą dla naszych odbiorców rolników - mówi Jacek Janiszek, prezes Grupy Azoty Puławy. - Nie bez znaczenia jest fakt, że wytwórnia nawozów granulowanych powstaje na terenie puławskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Jest to kolejna, czwarta już inwestycja realizowana w SSE - dodaje.

Podstrefa Puławy Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" powstała w 2007 roku. Jej aktualna powierzchnia to ponad 111 ha. Niedawno powiększyła się o 12,6 ha, podano również.

bDYMnWzx

"Grupa Azoty Puławy zrealizowała już na terenie strefy trzy inwestycje: Rewamping mocznika, budowa instalacji do produkcji nawozów płynnych Pulaska oraz budowa instalacji do produkcji nawozów pastylkowanych Pulgran i Pulgran S. Nakłady poniesione przez Grupę Azoty Puławy na te cztery inwestycje to prawie 900 mln zł (w tym nakłady kwalifikowane w wysokości 474 mln zł plus 46 mln euro). Deklarowane zatrudnienie minimalne w ramach tych czterech inwestycji to 100 osób. Faktycznie zostało ono już zrealizowane na wyższym poziomie" - napisano w komunikacie.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

bDYMnWzS
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Bartek
4 lata temu
A czy wybudowali juz instalacje odkadmiania fosforytow? Za 5 lat nie bedzie tych firm bo ue wlasnie wprowadzila restrykcje na produkcje z glownego surowca uzywanego w polskich zakladach na rzecz surowca dostepnego jedynie w Rosji. To moze zamiast inwestować w nowy zaklad nalezy zajac sie tym przespanym przez firme tematem...?
Optymista na ...
4 lata temu
W Polsce , podobno , zyski są prywatyzowane , a koszty uspołeczniane . Nie wiem czy to prawda , lecz co tam mamy Trybunał Niesprawiedliwości , o ci to jest naszą ostoją i gwarantem niezmienności .