Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grupa Vistal wybuduje jeden z kluczowych elementów platformy wiertniczej Statoil

0
Podziel się:

Wartość kontraktu to 75,5 mln złotych.

Ryszard Matyka, prezes Grupy Vistal
Ryszard Matyka, prezes Grupy Vistal (Vistal Gdynia)

Do końca roku Grupa Vistal z Gdyni zbuduje elementy jednego z trzech modułów platformy wiertniczej Statoil na Morzu Północnym, tworzącej obecnie jeden z największych na świecie projektów oil&gas. Wartość kontraktu realizowanego na zlecenie norweskiej firmy Aibel to 75,5 mln zł.

Uroczystość symbolicznego palenia blach, będącego zasadniczym etapem realizacji kontraktu, odbyła się w poniedziałek na terenie hali Vistal w Gdyni. Kontrakt z firmą Aibel, będącą jednym z największych globalnych graczy w branży, został podpisany w czerwcu 2015 roku.

Realizowany przez Vistal moduł składać się będzie na platformę wiertniczą firmy Statoil na polu naftowym Johan Sverdrup, położonym na norweskim szelfie Morza Północnego.

- To dla nas bardzo ważny dzień, ponieważ przyjęta kilka lat temu strategia i inwestycje o wartości ponad 100 mln złotych zakładały, że dojdziemy do tego typu kontraktów. To bardzo ważna realizacja także dla firm Aibel oraz Statoil, ponieważ jest to jedna z większych inwestycji w tej chwili na Morzu Północnym. Realizacja tego kontraktu jest czymś wyjątkowym także dlatego, że odbywa się w okresie, gdy mamy do czynienia z problemami, jeśli chodzi o przemysł oil&gas - powiedział na konferencji prasowej prezes zarządu Vistal Gdynia SA, Ryszard Matyka.

Wyjaśnił, że kontrakt z Aibel realizowany jest w dwóch lokalizacjach: na terenie hali produkcyjnej przy ulicy Hutniczej oraz w nowej wytwórni na Nabrzeżu Indyjskim Portu Gdynia, oddanej do użytku w lutym 2015 roku. Dzięki bezpośredniemu dostępowi tego ostatniego obiektu do basenów portowych, konstrukcje te będą mogły zostać przetransportowane drogą morską.

-To będzie jeden z głównych elementów platformy wiertniczej - możemy go nazwać bazowym - na którym później budowane będą następne moduły - mówił szef Vistalu.

Grupa Vistal, wiodący producent wielkogabarytowych, specjalistycznych konstrukcji stalowych w Polsce, realizuje kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych, zwłaszcza w Skandynawii oraz rynku niemieckim.

Firma rozpoczęła działalność ponad 25 lat temu, obecnie tworzy ją łącznie 12 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych.

Spółka Vistal Gdynia SA od 8 stycznia 2014 roku jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Głównymi akcjonariuszami spółki są: Ryszard Matyka, posiadający 52,8 proc. udziałów, oraz Bożena Matyka - członek Rady Nadzorczej, posiadająca 17,6 proc. udziałów. Pozostałe 29,6 proc. akcji jest w rękach akcjonariuszy giełdowych. Grupa Vistal zatrudnia ponad 370 osób.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)