Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
softbank
09.08.2005 09:57

Grupa Softbanku w II kwartale zarobiła więcej niż oczekiwano

Zysk netto grupy Softbanku w drugim kwartale tego roku wyniósł 15,4 mln zł wobec 4,8 mln zł straty netto w analogicznym okresie ubiegłego roku i był ponad dwa razy wyższy niż prognozowali analitycy ankietowani przez PAP, którzy spodziewali się 7,3 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Skonsolidowany zysk operacyjny wzrósł do 17,5 mln zł z 853 tys. zł przed rokiem. Tymczasem średnia prognoz z ośmiu biur maklerskich wyniosła 7,8 mln zł.

Softbank poinformował, że na dwudziestokrotny wzrost zysku operacyjnego w porównaniu z II kw. 2004 r. miało wpływ m.in. zaksięgowanie otrzymanego i spodziewanego zwrotu zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 11,3 mln zł. Bez zaksięgowania zwrotu podatku zysk operacyjny grupy wyniósłby 6,2 mln zł, czyli mniej niż wynosiły szacunki analityków.

Przychody spadły do 79,5 mln zł z 89,6 mln zł rok wcześniej i były niższe od oczekiwanych. Analitycy liczyli, że grupa wypracuje 93,8 mln zł przychodów.

Spółka podała w komentarzu do raportu, że spadek przychodów w II kw. o 11,3 proc. wynika m.in. z braku konsolidacji przychodów spółki Epsilio, którą Softbank sprzedał w IV kwartale 2004 r.

"Korygując wynik finansowy grupy za II kwartał 2004 o przychody Epsilio (...), przychody grupy spadłyby w II kwartale 2005 roku o 3,3 proc." - napisała spółka w komentarzu do wyników.

Aż 76,4 proc. przychodów grupy pochodziło w II kw. z sektora bankowego. Z tego sektora Softbank miał 60,7 mln zł, o 17,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

"Wzrost sprzedaży w tym sektorze jest między innymi efektem realizacji kontraktu na budowę zintegrowanego systemu informatycznego dla PKO BP" - podała spółka w komunikacie.

Na przychody z sektora bankowego w II kwartale 2005 roku składała się również sprzedaż usług doradczych do banku Raiffeisen Zentralbank Österreich.

Z sektora administracji publicznej grupa Softbank miała w II kwartale przychody w wysokości 10,5 mln zł, czyli 13,25 proc. sprzedaży. Rok wcześniej było to 33 proc.

Softbank poinformował, że niski poziom sprzedaży w tym segmencie w porównaniu z ubiegłym rokiem wynika z wysokiej bazy, czyli wyjątkowo wysokiej sprzedaży do tego sektora w roku ubiegłym.

Przychody grupy z sektora administracji publicznej w II kwartale 2005 roku stanowią głównie przychody z wdrożenia systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Po dwóch kwartałach zysk netto grupy wyniósł 20,1 mln zł, operacyjny 21,95 mln zł, a przychody 176,2 mln zł.

Tagi: softbank, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz