Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł m/m do +16,8 pkt w kwietniu

0
Podziel się:

Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w kwietniu br. na poziomie plus 16,8 pkt wobec plus 18,7 pkt miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł m/m do +16,8 pkt w kwietniu

"Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 16,8 (przed miesiącem plus 18,7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 24,4% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 7,7% (przed miesiącem odpowiednio 26,0% i 7,3%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji i sytuacji finansowej w kwietniu są korzystne i lepsze niż przed miesiącem. Odpowiednie przewidywania są optymistyczne, zbliżone do formułowanych w marcu. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną nieco wolniej niż sygnalizowano przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Planowany jest wzrost zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, choć nieco wolniej niż zapowiadano w marcu, podał Urząd.

"Opóźnienia płatności za sprzedane produkty nadal rosną. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Planowany jest wzrost zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć. W lutym jednostki wszystkich klas wielkości oceniają koniunkturę gospodarczą optymistycznie, podobnie jak w styczniu" - czytamy dalej.

W kwietniu jednostki wszystkich klas wielkości oceniają koniunkturę gospodarczą optymistycznie, podobnie jak w marcu, podano także.

"We wszystkich działach przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są korzystne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 28,2 w kwietniu, plus 27,4 przed miesiącem), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 23,6 w kwietniu, plus 20,3 w marcu), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 22,8 w kwietniu, plus 22,2 przed miesiącem), wyrobów farmaceutycznych (plus 21,0 w kwietniu, plus 22,4 w marcu), metali (plus 20,7 w kwietniu, plus 17,8 przed miesiącem)" - napisano w komunikacie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)