Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Haitong Bank rekomenduje 'kupuj' Orange i Cyfrowy, 'neutralnie' dla Netii

2
Podziel się

Analitycy Haitongu Banku podnieśli rekomendację dla Orange Polska do "kupuj" (z "neutralnie") i cenę docelową akcji do 6,45 zł (z 6,1 zł), dla Cyfrowego Polsatu utrzymali rekomendację "kupuj" i podnieśli cenę docelową za akcję do 27 zł z 26,1 zł, a dla Netii obniżyli rekomendację do "neutralnie" i ustalili cenę docelową akcji na 5,35 zł (wobec 5,2 zł bez dywidendy wcześniej), wynika z raportów datowanych na 22 sierpnia.

Haitong Bank rekomenduje 'kupuj' Orange i Cyfrowy, 'neutralnie' dla Netii
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)
bEiEtSZN

Analitycy Haitongu Banku podnieśli rekomendację dla Orange Polska do "kupuj" (z "neutralnie") i cenę docelową akcji do 6,45 zł (z 6,1 zł), dla Cyfrowego Polsatu utrzymali rekomendację "kupuj" i podnieśli cenę docelową za akcję do 27 zł z 26,1 zł, a dla Netii obniżyli rekomendację do "neutralnie" i ustalili cenę docelową akcji na 5,35 zł (wobec 5,2 zł bez dywidendy wcześniej), wynika z raportów datowanych na 22 sierpnia.

Rekomendacja dla Orange została wydana przy cenie 5,34 zł za akcję. We wtorek po godzinie 9:30 kurs wynosił 5,36 zł.

"W ostatnich miesiącach akcje Orange Polska znajdowały się pod dużą presją za sprawą rozczarowujących danych operacyjnych (KPI), mocnego spadku EBITDA, wzrostu zadłużenia, obaw związanych z podatkiem telekomunikacyjnym, a ostatnio także ryzyka obniżenia dywidendy (DPS) w związku z wysokimi wydatkami kapitałowymi na projekt FTTx" - czytamy w raporcie.

bEiEtSZP

Analitycy Haitong nie są również zachwyceni dotychczasowymi osiągnięciami Orange Polska i nie spodziewają się przełomu w najbliższym czasie. Uważają jednak zarazem, że akcje Orange Polska zostały nadmiernie przecenione i obecnie wyceniane są przy atrakcyjnym wskaźniku EV/EBITDA na lata 2016-2017 odpowiednio na poziomie 4,3 i 4,2, oraz wskaźniku ceny do wartości księgowej (P/BV) 0,6. Wydaje się ona bardzo niska biorąc pod uwagę aktywa telekomunikacyjne firmy.

Wydatki kapitałowe firmy na FTTx rosną bez żadnego widocznego sukcesu komercyjnego, jeżeli chodzi o KPI w internecie. Haitong zauważa jednak, że prawdziwy test prawdy nadejdzie w drugim półroczu 2016 roku, kiedy to wygasa wiele umów telekomunikacyjnych.

Analitycy uważają, że rynek zakłada obecnie zbyt negatywny scenariusz, uwzględniający presję na DPS w 2017 roku i obawy związane z podatkiem telekomunikacyjnym, nie zauważając jednocześnie potencjalnych pozytywów, takich jak poprawa wskaźnika KPI dla sieci FTTx lub restrukturyzacja bilansu poprzez sprzedaż należności handlowych. Analitycy Haitong uważają, że obecna cena stanowi atrakcyjny punkt wejścia.

Rekomendacja dla Cyfrowego została wydana przy cenie 24,09 zł za akcję. We wtorek przed godziną 9:30 kurs wynosił 24,11 zł.

bEiEtSZV

"Cyfrowy Polsat na poziomie fundamentalnym pozostaje dla Haitong najbardziej atrakcyjną inwestycją telekomunikacyjną za sprawą jego obiecującej, spójnej i konkurencyjnej oferty biznesowej (SmartDOM), wspieranej przez rosnącą dynamikę w segmencie reklamy telewizyjnej. Dodatkowo przejęcie Midasa upraszcza strukturę grupy i uwalnia nowe możliwości, jeżeli chodzi o cięcie kosztów. Do tego dochodzi jeszcze ostatnio zrefinansowany dług i niskie wydatki kapitałowe, które wspierają wolne przepływy gotówkowe (FCF). W rezultacie Cyfrowy Polsat wkrótce stanie się nie tylko telekomem wypłacającym dywidendę, ale również telekomem z rosnącym DPS, co jest dziś na polskim rynku telekomunikacyjnym wyjątkową rzadkością (DPS w latach 2017-2018 to odpowiednio 0,3/0,6 zł). Obecna fala wydatków kapitałowych na FTTx powinna zintensyfikować konkurencję w segmencie telefonii stacjonarnej i płatnej telewizji, ale dzięki skoncentrowaniu się na obszarach wiejskich (poza
zasięgiem FTTx), nie stanowi to znacznego zagrożenia dla Cyfrowego Polsatu", uważa Haitong.

"Oferta SmartDOM Cyfrowego Polsatu wydaje się sprawdzać, ponieważ rośnie średni przychód na użytkownika (ARPU), a także dynamika przenoszenia numerów między operatorami (MNP)" - czytamy dalej.

Rekomendacja dla Netii została wydana przy cenie 4,97 zł za akcję. We wtorek przed godziną 9:15 kurs wynosił 4,83 zł.

bEiEtSZW

"Haitong Bank w raporcie z 22 sierpnia obniża rekomendację dla Netii do 'neutralnie' i ustala cenę docelową akcji na 5,35 zł (wobec 5,2 bez dywidendy wcześniej). W ostatnim raporcie Haitong z maja 2016 roku analitycy zakładali scenariusz wyższej dywidendy 0,4 zł na akcję wobec proponowanych 0,2 zł i tak się też stało" - czytamy w analizie.

Analitycy Haitong Bank wciąż uważają, że abstrahując od KPI, EBITDA i FCF, dywidenda powinna pozostać głównym punktem zainteresowania dla inwestorów. Podkreślają jednak, że w 2017 roku zarząd będzie miał więcej argumentów, by obniżyć DPS (oczekiwanie to 0,3 zł), ponieważ generowana gotówka i ogólna sytuacja finansowa zostaną ograniczone w ciągu najbliższych dwóch lat za sprawą wysokich wydatków kapitałowych na FTTx (oczekiwania na lata 2017-2018 to odpowiednio 355 i 369 mln zł) i realizacji programu odkupu akcji o wartości 100 mln zł. Utrzymanie DPS na poziomie 0,4 zł wymagałoby finansowania zewnętrznego i podniosłoby wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA do około 1,2 w 2017 roku (z 0,7 w 2016) i do 1,4 w 2018).

Ponadto Haitong spodziewa się kontynuacji słabych danych operacyjnych KPI jeżeli chodzi o stacjonarny Internet szerokopasmowy (FBB) i płatną telewizję (po części za sprawą poprawionej oferty OPL i CATV), dalszego spadku zainteresowania telefonią stacjonarną i rosnących kosztów marketingowych. Zdaniem Haitong, "EBITDA pozostanie pod presją do czasu zakończenia programu FTTx, co pozwoli na poprawę wskaźnika KPI i spowoduje spadek kosztów konserwacji sieci" - napisali także analitycy.

bEiEtTaq
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
RafalDziurowi...
5 lata temu
Bo Orange nie realizuje na chwile aktualną swoich planów strategicznych, od przyszłego roku akcje zaczną lecieć w dół przez ich czarny PR którego nie odczarują.
ase
5 lata temu
Dlaczego Money.pl nie aktualizuje danych np finansowych?