Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Haitong Bank spodziewa się wyraźnego wzrostu produkcji budowlano-montażowej

0
Podziel się:
Haitong Bank spodziewa się wyraźnego wzrostu produkcji budowlano-montażowej

Po istotnym spadku polskiej produkcji budowlano-montażowej zarejestrowanym w 2016 r.,w tym roku można się spodziewać wyraźnego wzrostu oraz jego kontynuacji w latach 2018-2020, prognozują analitycy Haitong Banku.

"Wartość rodzimego rynku budowlanego powinna rosnąć głównie za sprawą oczekiwanego przyspieszenia realizacji kontraktów infrastrukturalnych w kraju. Ponadto, analitycy oczekują utrzymania się dobrej sytuacji w segmencie budownictwa mieszkaniowego w 2018 r., oraz jedynie umiarkowanego spowolnienia w kolejnych latach" - czytamy w komunikacie.

Przyzwoite perspektywy rysują się również przed segmentem budownictwa energetycznego. Marże sektorowe w perspektywie krótko- i średnioterminowej będą jednak pod znaczącą presją spadkową, dodano.

"Wszystko wskazuje na to, że rodzimy rynek budowlany pozostanie również na wyraźnej ścieżce wzrostowej w latach 2018-2020. Spowolnienia w ujęciu rocznym spodziewamy się dopiero od 2021" - powiedział analityk Cezary Bernatek, cytowany w komunikacie.

Haitong Bank spodziewa się wyraźnego ożywienia, jeżeli chodzi o wartość rodzimego rynku budownictwa drogowego w latach 2017-2020. Biorąc pod uwagę opóźnienia z 2016 r. w realizacji nowych kontraktów, analitycy Haitong uważają, że szczyt wydatków na drogi w Polsce przypadnie na lata 2018-2020, co jest zgodne z niedawno zaktualizowanymi założeniami Ministerstwa Infrastruktury.

"Haitong Bank zakłada, że część funduszy z Krajowego Programu Kolejowego (KPK) na lata 2014-2023 może zostać utraconych lub przeniesionych do innych segmentów infrastruktury. Mimo to, analitycy wciąż prognozują istotny wzrost wydatków ze strony PKP PLK, a zatem i produkcji w tym segmencie w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Szczyt powinien nastąpić w latach 2019-2021. Następnie, począwszy od 2022 r., zacznie się spadek. Analitycy zwracają uwagę, że taki scenariusz jest bliski założeniom PLK, zamieszczonym w niedawno zaktualizowanym KPK" - czytamy we fragmencie poświęconemu budownictwu kolejowemu.

W segmencie budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego analitycy nie oczekują, aby podaż mieszkań zmalała w ujęciu rocznym w 2018 r. Pierwsze oznaki wyhamowania pod tym względem prawdopodobnie wystąpią dopiero w 2019 r., głównie ze względu na fakt, że deweloperzy ze słabszą pozycją na rynku zaczną borykać się z problemem braku dostatecznej ilości gruntów na nowe projekty oraz za sprawą oczekiwanego dalszego spadku w przedsprzedaży.

"W bazowym scenariuszu, analitycy Haitong Bank spodziewają się zatem, że wartość rodzimego rynku budownictwa mieszkaniowego będzie dalej rosła w 2018 r., przed umiarkowanym spadkiem w latach 2019-2020. Jeżeli chodzi o perspektywy rynku budownictwa komercyjnego, to analitycy zakładają, że wzrost jego wartości, w porównaniu z solidnymi wynikami zanotowanymi w tym roku, znacząco wyhamuje w 2018 r., a w kolejnych latach utrzyma się na stabilnym poziomie" - czytamy dalej.

Analitycy Haitong oczekują, że wartość rynku budownictwa energetycznego w Polsce spadnie nieznacznie w latach 2017-2018, po czym w 2019 r. będzie stopniowo rosnąć, podano także.

Według Haitong Banku, marże w polskim sektorze budowlanym pozostaną pod presją spadkową w latach 2017-2019, a ulegną wypłaszczeniu dopiero w dłuższej perspektywie.

"Związane to jest głównie z oczekiwanym wzrostem konkurencji cenowej w walce o nowe kontrakty infrastrukturalne, utrzymującą się silną presją płacową w sektorze oraz dalszym wzrostem cen na wybrane materiały budowlane. Spadkowa presja na marże sektorowe, której spodziewamy się w kolejnych latach, również wydaje się być uwzględniona w oczekiwaniach rynkowych. Jesteśmy jednak zdania, że rynek jest niedostatecznie konserwatywny w tym względzie " - podsumował Bernatek.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)