Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hossa na GPW przyspiesza

0
Podziel się:

Dziś kolejny dzień, gdy indeksy na GPW biją rekordy. Inwestorom sprzyjają dobre nastroje na światowych giełdach i wzrosty cen surowców.

Hossa na GPW przyspiesza
(PAP/ EPA)

Wtorek jest kolejnym dniem, gdy indeksy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie biją rekordy wszech czasów. Inwestorom sprzyjają dobre nastroje na światowych giełdach i wzrosty cen surowców.

Od początku dzisiejszej sesji wszystkie indeksy giełdowe notują nowe rekordy wszech czasów. Inwestorom sprzyja bardzo dobra koniunktura na światowych rynkach, ale również inwestycje TFI i otwartych funduszy emerytalnych. ZOBACZ TAKŻE: Najnowsze komentarze z GPW

Z czego wynika optymizm inwestorów? - „Nie tylko brak zdecydowanych przesłanek do spadków, przy utrzymujących się dobrych nastrojach, ale przede wszystkim, nie do końca jeszcze zdyskontowane, wczorajsze wyraźne wzrosty cen miedzi i ropy, które dziś powinny pomagać rodzimym spółkom surowcowym, podnosząc tym samym indeksy"- mówi Marcin R. Kiepas analityk XTB .

ZOBACZ TAKŻE: Najnowsze wiadomości z TFI
Poza dobrą koniunkturą na światowych rynkach inwestorom sprzyjają również czynniki krajowe. Inwestorzy zachęceni dużymi zyskami szturmują również punkty sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych. Jak wynika z ostatniego raportu firmy Analizy Online, do TFI napłynęło w tym roku już 14 mld zł. Bardzo dynamicznie rosną również aktywa otwartych funduszy inwestycyjnych, które mogą inwestować do 40 proc. środków w akcje notowane na warszawskiej giełdzie. Aktywa OFE w maju wzrosły o 2,9 proc. i wynoszą 130 mld zł. Z raportu Analiz wynika również, że na koniec kwietnia TFI i OFE posiadały akcje o wartości 100,6 mld zł.

Dobrą koniunkturę wykorzystują również firmy szukające kapitału na inwestycje. W poniedziałek na GPW zadebiutowała firma J.W. Construction. Spółka pozyskała blisko 250 mln zł, na rozwój, a wartość oferty sięgnęła 777 mln zł. Spółka J.W. Construction, była 24 debiutantem w 2007 r. i jednocześnie 303 spółką notowana na GPW. Akcje podczas pierwszego notowania zdrożały ponad 30 proc. W tym roku spodziewanych jest jeszcze minimum 40 nowych spółek na giełdzie. *ZOBACZ TAKŻE: Produkty inwestycyjne *

Czy koniunktura na GPW jest zagrożona? Jedyny czynnik, który w tej chwili może zagrozić wzrostom, to sytuacja na giełdzie w Chinach. Co prawda wczorajsze spadki na tamtejszym parkiecie, które wczoraj sięgnęły 8 proc., rozbudzają wyobraźnię, ale trzeba pamiętać, że chociaż Chiny są czwartą największą gospodarką świata, kapitalizacja spółek giełdowych stanowi zaledwie 4 proc. światowego rynku.

ZOBACZ TAKŻE: Notowania GPW
Tuż przed godziną 12.00 indeks WIG20 po wzroście o 1 proc. wynosił 3784 pkt., WIG zyskiwał 0,6 proc., zaś mWIG40 tylko 0,06 proc. Jak na tę część sesji obserwujemy również bardzo wysokie obroty, które osiągnęły wartość 800 mln zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)