Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ile można stracić, chcąc zarobić na korekcie

0
Podziel się:

Po zainwestowaniu pod koniec lipca w fundusz akcji tysiąca złotych, największym pechowcom wyparowało do dziś blisko 120 złotych.

Ile można stracić, chcąc zarobić na korekcie

Po zainwestowaniu pod koniec lipca w fundusz akcji tysiąca złotych, największym pechowcom wyparowało do dziś blisko 120 złotych. Wystarczyły zaledwie trzy tygodnie. Sporo osób chciało zarobić na korekcie i podczas spadków na giełdzie kupowali jednostki uczestnictwa.

Trudno było jednak w lipcu przewidzieć, że sytuacja na GPW będzie się nadal pogarszać i zamiast szybkiego zarobku z zainwestowanego tysiąca zostanie nam 880 zł.

Dla zobrazowania strat, jakie przyniosły fundusze akcji, przyjęliśmy datę zakupu jednostek 27 lipca. Można było wtedy przypuszczać, że korekta zbliża się ku końcowi i wielu inwestorów założyło, że to dobry okres na kupowanie jednostek.

Ofertę funduszy inwestycyjnychPodczas ostatnich korekt rzeczywiście można było zarobić. Spadki szybko się kończyły a powrót wzrostów zapewniał szybki wzrost cen jednostek. Można było je tanio kupić i drogo sprzedać.

Tym razem jednak rozczarowanie jest duże. Zakładając, że jednostki kupione (27 lipca) za tysiąc złotych sprzedaliśmy wczoraj, to po odliczeniu prowizji zarobić mogliśmy tylko w jednym funduszu: Citi Płynnościowy SFIO. Zarobek nie był duży, bo raptem 2,18 zł, czyli 0,22 proc., ale to jedyny fundusz, który nie przyniósł strat.

5 najlepszych funduszy
nazwa stopa zwrotu zysk
CitiPłynnościowy SFIO +0.22% +2.18zł
Pioneer SFIO Akcji Małych i Średnich Spółek Rynków Rozwiniętych -0.72% -7.22zł
ING Subfundusz Selektywny Plus -0.89% -8.85zł
Pioneer Zabezpieczony Rynku Polskiego -1.06% -10.56zł
Allianz Aktywnej Alokacji -1.34% -13.44zł

Pozostałe fundusze przyniosły straty. Największe straty przyniosły te inwestujące w akcje małych i średnich spółek. Najmniej korzystną inwestycja okazało się wykupienie jednostek w Skarbcu Top Funduszy Akcji. Wynik na poziomie -6,82 proc. oznacza, że (po opłaceniu prowizji) straciliśmy 119,45 zł.

Gorsze wyniki miał jeszcze BPH Akcji Dynamicznych Spółek, ale tu płacimy niższą prowizję i w efekcie stratni jesteśmy 108 zł.

5 najgorszych funduszy
nazwa stopa zwrotu zysk
BPH Akcji Dynamicznych Spółek -7.08% -70.79 zł
Skarbiec Top Funduszy Akcji -6.82% -68.20 zł
Fortis Akcji -6.54% -65.42 zł
AIG Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji -6.20% -61.96 zł
Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego -6.13% -61.35 zł

Dane te nie uwzględniają czarnego czwartku, czyli wycen po wczorajszej strasznej sesji.

OBLICZ:
Ile mógłbyś zarobić lub stracić w wybranym funduszuZestawienie to pokazuje, że próby zarobienia na korekcie nie zawsze muszą być udane. Jednak korekta nie oznacza tragedii dla ludzi inwestujących długoterminowo.

Jeśli ktoś wpłacił tysiąc złotych rok temu do PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek, to podwoił swoje oszczędności. Fundusz przyniósł aż 124 procent zysku. Po sprzedaży jednostek, odliczeniu prowizji i zapłaceniu podatku zostaje nam aż 1936 zł.

Każdy z funduszy inwestujących na GPW zarobił przez ten czas minimum kilkadziesiąt procent i nawet - przynajmniej na razie - obecna korekta nie zniszczyła tego.

W jeszcze dłuższym terminie - 3 lat - rekordzista zarobił 186 proc., co średnio rocznie daje stopę zwrotu na poziomie 46 procent. Na czysto właściciel jednostek DWS Top 25 zarobił w tym terminie 1389 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)