Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

InPost stracił miliony na przesyłkach listowych

0
Podziel się

Spółka podjęła już stanowcze kroki w celu przywrócenia rentowności temu segmentowi działalności.

InPost stracił miliony na przesyłkach listowych
(Integer.pl)
bDTpcZat

Słaby wyniki w segmencie obsługi przesyłek listowych sprawił, że InPost w pierwszym kwartale tego roku stracił aż 8,5 mln złotych. W celu przywrócenia rentowności, spółka wypowie nierentowne umowy i ograniczy obszar działania do głównych miast w Polsce.

W pierwszym kwartale 2015 roku spółka wypracowała zysk wynoszący 5,78 mln złotych. Biorąc pod uwagę tylko główną działalność spółki (wynik operacyjny), to straciła ona 9,74 mln złotych, w porównaniu z 7,74 mln złotych zysku rok wcześniej.

Na słaby wynik InPostu miała przede wszystkim wpływ strata 12 mln złotych w segmencie obsługi przesyłek listowych. W raporcie czytamy, że część działalności dotycząca listów była obciążona jednorazowymi kosztami w wysokości 5,345 mln zł. "Koszty te związane były z koniecznością utrzymania do końca lutego odpowiedniej infrastruktury listowej (oddziały, doręczyciele) do obsługi kontraktu sądowego" - napisano w komunikacie.

bDTpcZav

Z końcem lutego 2016 roku zakończyła się realizacja kontraktu na obsługę sądów, co miało wyraźny wpływ na spadek w pierwszym kwartale 2016 roku ilości realizowanych w ramach tego kontraktu przesyłek. Ich ilość zmniejszyła się z ponad 30 mln sztuk do nieco ponad 19 mln sztuk. Największy spadek odnotowany został w segmencie listów poleconych (spadek z ponad 15 mln sztuk do niemal 8,8 mln sztuk) oraz ZPO (spadek z niemal 14,5 mln sztuk do nieco ponad 9 mln sztuk). Obecnie kontrakt ten realizowany jest wyłącznie na rzecz prokuratur.

W segmencie usług kurierskich InPost zainkasował 4,4 mln złotych zysku dzięki poprawie rentowności i wzrostowi o 76 procent rok do roku liczby obsłużonych paczek.

Większa liczba obsłużonych paczek przekłada się na przychody, które urosły rok do roku o 2 mln złotych. Daje to wzrost w ujęciu rocznym o 1,6 procent. "Znacznej zmianie uległa struktura przychodów. W pierwszym kwartale 2016 roku przychody z segmentu kurierskiego stanowiły 37 procent całości przychodów, w porównaniu do ok. 9 procent w pierwszym kwartale 2015 roku. Wpływ na znaczny wzrost przychodów w segmencie kurierskim miało uruchomienie w czerwcu 2015 roku działalności kurierskiej oraz wzrost obsłużonego wolumenu paczek paczkomatowych - czytamy w komunikacie spółki.

Notowania akcji InPostu we wtorek

bDTpcZaB

Słabe wyniki mają swoje odzwierciedlenie w notowaniach akcji InPostu. We wtorek rano tracą one ponad 10 procent.

Współpraca z Allegro

Spółka podkreśliła także, że pierwszym kwartał 2016 roku przyniósł dalszy dynamiczny wzrost wolumenu przesyłek obsługiwanego w ramach współpracy z Grupą Allegro, który na koniec pierwszego kwartału 2016 roku wyniósł ponad 3,1 mln sztuk wobec nieco ponad 700 tys. sztuk w analogicznym okresie 2015 roku.

InPost stawia na większe miasta

InPost zdecydował o przeprowadzeniu restrukturyzacji działalności w zakresie obsługi przesyłek listowych, która zakłada m.in. wypowiedzenie nierentownych umów i ograniczenie obszaru działania do głównych miast w Polsce.

bDTpcZaC

Weryfikacja modelu działalności została przeprowadzona w marcu na podstawie słabych wyników segmentu przesyłek listowych. Zredukowano liczbę oddziałów o ok. 45 proc., a zasoby ludzkie o ok. 40 proc., ale nie przyniosło to oszczędności wystarczających do utrzymania rentowności segmentu listowego.

W ramach dalszych działań, w celu osiągnięcia rentowności segmentu zarząd zdecydował się na wypowiedzenie nierentownych umów na obsługę przesyłek listowych, o najniższych stawkach jednostkowych, dalszą redukcję kosztów centralnych, ograniczenie obszaru działania do głównych miast w Polsce, co szacunkowo zmniejszy obsługiwane wolumeny listów o ok. 30 proc., a których obsługa generuje ok. 50 proc. bezpośrednich kosztów dystrybucji, renegocjację obowiązujących umów z perspektywy obsługiwanych wolumenów korespondencji i ich cen, przeniesienie do infrastruktury kurierskiej obsługi listów poleconych dla sektora e-commerce doręczanych na terenach poza aglomeracyjnych, co stanowi ok. 30 procent ich wolumenu oraz budowanie księgi popytu na usługi listowe świadczone przez InPost S.A. na rok 2017.

Powyższa decyzja wymaga zatwierdzenia przez radę nadzorczą, jako że stanowi element planów strategicznych, a w związku z tym zostanie w najbliższym czasie przedstawiona radzie celem jej akceptacji.

bDTpcZaD

InPost to spółka z Grupy Integer.pl, notowana na GPW w Warszawie od października 2015 roku. Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą największa prywatna poczta - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

bDTpcZaW
KOMENTARZE
(0)