Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

InPost notuje stratę i zmienia główne założenia swojego biznesu

4
Podziel się

Skonsolidowane przychody spółki sięgnęły 237,91 mln zł, czyli o 31,9 mln złotych mniej rok do roku.

InPost notuje stratę i zmienia główne założenia swojego biznesu
(Integer.pl)
bDSoWlRx

W pierwszej połowie tego roku InPost odnotował 96,05 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 9,54 mln złotych zysku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Przez ostatnie 12 miesięcy spółka mocno przemodelowała swój biznes z podmiotu obsługującego tradycyjne przesyłki listowe w kierunku podmiotu głównie skoncentrowanego na obsłudze przesyłek kurierskich oraz e-commerce.

Strata operacyjna sięgnęła 100,1 mln zł wobec 12,71 mln zł zysku rok wcześniej. Z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 237,91 mln zł, czyli o 31,9 mln złotych mniej rok do roku.

W komunikacie spółki czytamy, że przychody spółki w pierwszych 6 miesiącach tego roku spadły o 11,8 procent. Firma podaje, że znacznej zmianie uległa ich struktura. W pierwszej połowie 2016 roku przychody z obsługi logistycznej paczek kurierskich oraz paczek, które trafiają do paczkomatów, stanowiły 48 procent całości przychodów ze sprzedaży w porównaniu do około 12 procent w pierwszej połowie 2015 roku. Wpływ na wzrost ich udziału miało głównie uruchomienie w czerwcu 2015 roku działalności kurierskiej oraz wzrost o 61 procent rok do roku obsłużonego wolumenu paczek paczkomatowych.

bDSoWlRz

"Zmiana struktury przychodów (znaczny wzrost sprzedaży z tytułu obsługi paczek) to rezultat transformacji spółki z podmiotu obsługującego tradycyjne przesyłki listowe, w kierunku podmiotu głównie skoncentrowanego na obsłudze przesyłek kurierskich oraz e-commerce, który to segment odpowiadał w pierwszej połowie roku 2016 za 52,5 procent przychodów ze sprzedaży" - podkreślono w raporcie.

Przychody z obsługi listów zwykłych oraz listów poleconych zmniejszyły się w pierwszej połowie tego roku o 96 mln złotych. Na obniżenie tych przychodów wpływ miało głównie zakończenie z dniem 29 lutego 2016 roku kontraktu na obsługę korespondencji dla sądów, niższa średnia cena po jakiej świadczono tę usługę w pierwszej połowie 2016 roku oraz wygaszanie działalności listowej innej niż e-commerce.

Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą największa prywatna poczta - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

bDSoWlSa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Listonosz
5 lata temu
Pruszcz Gdański:pracowaliśmy u nich na czarno.Pan z reklamówką raz przyniósł kase,raz nie...
mi6
5 lata temu
Wycofanie sie z obsługi listów to był dla nich poważny błąd. Firma straciła wiarygodność i wielu potencjalnych drobnych klientów. Obsługując listy była jedna z dwóch firm w kraju (obok poczty) jako firma kurierska jest jedna z wielu na mocno konkurencyjnym rynku, watpię czy uda im sie skutecznie walczyć z konkurencja. Ich jedynym atutem w tej chwili sa paczkomaty, tylko czy to wystarczy do utrzymania firmy? Gdyby obsługiwali listy i paczkomaty i przesyłki kurierskie to byl by to idealnie zdywersyfikowany biznes. A tak...zobaczymy czy przeżyją.
Halfgar
5 lata temu
Na terenie Dolnego Śląska najbardziej niesolidna i najbardziej nierzetelna firma kurierska, z jaką miałem kiedykolwiek do czynienia. Na 10 zleconych przesyłek potrafią nie dostarczyć nawet 7. Z czego pozostałe 3 docierają po licznych "przepychankach". Dotyczy to w szczególności adresów na zadupiach, gdzie dojazd jest "mniej komfortowy".
bDSoWlSb
Kris
5 lata temu
Skończyło się dojenie państwowej kasy i od razu strata. Wycofanie się z segmentu obsługi listów tylko potwierdza powyższy wniosek.