Notowania

transport
03.10.2016 09:05

InPost notuje stratę i zmienia główne założenia swojego biznesu

Skonsolidowane przychody spółki sięgnęły 237,91 mln zł, czyli o 31,9 mln złotych mniej rok do roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Integer.pl)

W pierwszej połowie tego roku InPost odnotował 96,05 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 9,54 mln złotych zysku w analogicznym okresie roku poprzedniego. Przez ostatnie 12 miesięcy spółka mocno przemodelowała swój biznes z podmiotu obsługującego tradycyjne przesyłki listowe w kierunku podmiotu głównie skoncentrowanego na obsłudze przesyłek kurierskich oraz e-commerce.

Strata operacyjna sięgnęła 100,1 mln zł wobec 12,71 mln zł zysku rok wcześniej. Z kolei skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 237,91 mln zł, czyli o 31,9 mln złotych mniej rok do roku.

W komunikacie spółki czytamy, że przychody spółki w pierwszych 6 miesiącach tego roku spadły o 11,8 procent. Firma podaje, że znacznej zmianie uległa ich struktura. W pierwszej połowie 2016 roku przychody z obsługi logistycznej paczek kurierskich oraz paczek, które trafiają do paczkomatów, stanowiły 48 procent całości przychodów ze sprzedaży w porównaniu do około 12 procent w pierwszej połowie 2015 roku. Wpływ na wzrost ich udziału miało głównie uruchomienie w czerwcu 2015 roku działalności kurierskiej oraz wzrost o 61 procent rok do roku obsłużonego wolumenu paczek paczkomatowych.

"Zmiana struktury przychodów (znaczny wzrost sprzedaży z tytułu obsługi paczek) to rezultat transformacji spółki z podmiotu obsługującego tradycyjne przesyłki listowe, w kierunku podmiotu głównie skoncentrowanego na obsłudze przesyłek kurierskich oraz e-commerce, który to segment odpowiadał w pierwszej połowie roku 2016 za 52,5 procent przychodów ze sprzedaży" - podkreślono w raporcie.

Przychody z obsługi listów zwykłych oraz listów poleconych zmniejszyły się w pierwszej połowie tego roku o 96 mln złotych. Na obniżenie tych przychodów wpływ miało głównie zakończenie z dniem 29 lutego 2016 roku kontraktu na obsługę korespondencji dla sądów, niższa średnia cena po jakiej świadczono tę usługę w pierwszej połowie 2016 roku oraz wygaszanie działalności listowej innej niż e-commerce.

Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą największa prywatna poczta - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Tagi: transport, logistyka, ipt, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2016

ListonoszPruszcz Gdański:pracowaliśmy u nich na czarno.Pan z reklamówką raz przyniósł kase,raz nie...

03-10-2016

mi6Wycofanie sie z obsługi listów to był dla nich poważny błąd. Firma straciła wiarygodność i wielu potencjalnych drobnych klientów. Obsługując listy … Czytaj całość

03-10-2016

KrisSkończyło się dojenie państwowej kasy i od razu strata. Wycofanie się z segmentu obsługi listów tylko potwierdza powyższy wniosek.

Rozwiń komentarze (4)