Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiasko wezwania na akcje grozi bankructwem właściciela popularnych paczkomatów

7
Podziel się

Władze Integera zwracają uwagę na wysoki poziom zobowiązań firmy. Do 12 grudnia muszą wykupić obligacje o wartości 65 mln zł. A to nie jedyne obciążenie.

Fiasko wezwania na akcje grozi bankructwem właściciela popularnych paczkomatów
(WP)
bDJDknxh

Ewentualne niepowodzenie wezwania na akcje Integer.pl, które ogłosiły fundusze z Grupy Advent i prezes Rafał Brzoska, może spowodować bankructwo spółki. - To ryzyko braku możliwości kontynuowania działalności przez spółkę w okresie następnych 12 miesięcy - ostrzega Integer w oficjalnym komunikacie skierowanym do inwestorów.

Rafał Brzoska, razem ze spółką zależną funduszy Advent International, mają zamiar wycofać z giełdy operatora paczkomatów InPost i ich producenta Integer.pl - o czym informowaliśmy już pod koniec lutego. Wezwali więc wszystkich posiadaczy akcji do sprzedaży udziałów w InPoście po cenie 9,5 zł za sztukę i Integera po 41,10 zł. Advent docelowo ma spłacić zadłużenie firm i zapewnić pół miliarda środków na rozwój działalności.

Rozpoczęcie przyjmowania zapisów nastąpi 16 marca 2017. Potrwają do 19 kwietnia. W ocenie zarządu Integer.pl w przypadku braku powodzenia wezwania i przy braku wsparcia finansowego ze strony wzywających, jest duże ryzyko braku możliwości kontynuowania działalności. Firmie groziłoby bankructwo w ciągu roku.

bDJDknxj

Władze Integera zwracają uwagę na przekredytowanie. Do 12 grudnia firma musi wykupić obligacje o wartości 65 mln zł. Pierwszą część, czyli 20 mln zł, musi zapłacić do końca maja. Do tego dochodzi 26,3 mln zł z tytułu kredytów i 27 mln euro plus należne odsetki w związku z możliwością wykonania opcji put dotyczącej akcji spółki EasyPack sp. z o.o. Czym jest opcja put? Jeśli nabywca tego instrumentu finansowego będzie chciał zrealizować prawo sprzedaży akcji, Integer.pl będzie zmuszony wyłożyć pieniądze na ich zakup.

W ocenie zarządu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo postawienia zobowiązań w stan wymagalności w ciągu kolejnych trzech miesięcy, w przypadku gdy nie dojdzie do nabycia akcji przez wzywających.

"Zaspokojenie tych zobowiązań w tak krótkim okresie, może być, trudne i niezależne od działań podejmowanych przez zarząd. Jednocześnie, w ocenie zarządu, na dzień niniejszego stanowiska nie zostały spełnione podstawy do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki" - czytamy w komunikacie Integera.

Komunikat nie zrobił większego wrażenia na inwestorach z warszawskiej giełdy, którzy najwidoczniej wierzą, że spółka przezwycięży problemy. Cena akcji zarówno Integera ,jak i InPostu, utrzymuje się na podobnym poziomie co w poniedziałek. Strata wynosi zaledwie około 1 proc.

bDJDknxp

Obserwuj bieżące notowania akcji Integer.pl

Finalizacja wezwania jest uwarunkowana złożeniem zapisów na akcje reprezentujące łącznie 90 proc. udziałów. Na razie wiadomo, że wszystkie posiadane przez siebie akcje sprzeda jeden z członków zarządu - Krzysztof Kołpa, który wraz z podmiotami zależnymi (L.S.S. Holdings Limited oraz L.S.S. Slovakia k.s.) ma 417 tys. 523 akcje spółki stanowiących 5,38 proc. ogółu głosów.

Wspomniane wcześniej 65 mln zł do spłaty obligacji przypadają w tym roku, a należy pamiętać, że w kolejnych spółka musi uregulować kolejne transze. Na 2018 rok przypada kolejne 60 mln zł oraz 15 mln zł w 2019 roku.

Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą operator świadczący usługi kurierskie i paczkomatowe - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

bDJDknxq

Notowania akcji Integer.pl od debiutu na GPW

bDJDknxK
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(7)
Michal
4 lata temu
a co się stało z listonoszami z INPOSTU? dostali wynagrodzenie? Źyczę mu Bankructwa
jacek
4 lata temu
Sciema. Skoro są tak zaniepokojeni to czemu przesunęli ujawnienie raportu za poprzedni rok po walnym? Chodzi o to, aby nie podnosić ceny z wezwania i przedstawić spółkę jako trupa z jedną opcją ratunkową. Jestem ciekaw, czy takie same informacje dostał fundusz, który kupuje Integera? Bo jeśli tak to po co chcą go przejąć? Pozostaje mieć nadzieję, że posiadacze akcje zatrzymają je do momentu, gdy cena na wezwaniu nie zostanie podniesiona.
obs
4 lata temu
Ucieszyłbym się z bankructwa Brzóski. Tak nie prowadzi się interesów. Wywoływał gość u mnie niechęć od początku.
bDJDknxL
Florek z Como...
4 lata temu
Lenin znowu sciemnia.
Rewwwwww
4 lata temu
I taka jest giełda, właściciele puszczają drogo akcje plebs je kupuje, potem doprowadzają do ruiny i zadłużenia akcje lecą na łeb a potwm jak Wojciechowski jwc wykupują za grosze,,,,, ,