Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycyjne hity GPW na najbliższe miesiące

0
Podziel się:

Eksperci z instytucji finansowych wytypowali 17 spółek, których akcje powinny dać nieźle zarobić.

Inwestycyjne hity GPW na najbliższe miesiące
(H-Gall/iStockphoto)

Zakończył się sezon publikacji wyników za 2010 rok. Sporo spółek zaskoczyło swoimi osiągnięciami. Analitycy wybrali, te które ich zdaniem mogą okazać się dobrymi okazjami inwestycyjnymi na najbliższe miesiące.

Ostatnie dni na warszawskiej giełdzie wyglądały niezwykle emocjonująco. Mimo nie najlepszych wiadomości napływających z Japonii, czy Afryki WIG20 w końcu pokonał barierę 2800 punktów i znalazł się na poziomie najwyższym od czerwca 2008 roku. Ta sztuka nie udała się jeszcze indeksom spółek średnich i małych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t75428.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/najgorsza;prognoza;dla;gieldy;7;procent;zysku;w;pol;roku,143,0,790415.html) Najgorsza prognoza dla giełdy: 7 procent zysku w pół roku
- _ To dobry moment na przemodelowanie portfela i poszukiwanie bardziej agresywnych inwestycji. Wiele średnich i małych spółek pozytywnie zaskoczyło wynikami w 2010 roku, duża część podmiotów jest notowana przy atrakcyjnych wskaźnikach _ - uważa Łukasz Rosiński, p.o. Dyrektora Departamentu Corporate Finance w DM AmerBrokers.

Większość ekspertów zwraca jednak uwagę na niewielkie zaangażowanie TFI. - _ Ludzie wciąż pamiętają spektakularne straty poniesione na inwestycjach w agresywne fundusze w czasie kryzysu, a napływ kapitału do TFI jest podstawowym warunkiem wzrostu indeksów spółek średnich i małych _ - uważa Marcin R. Kiepas z X-Trade Brokers.

Analityk AmerBrokers liczy jednak na inwestorów indywidualnych. - _ Wierzymy w siłę biur maklerskich, którym być może uda się przekonać część z 350 tysięcy nowych inwestorów, którzy otworzyli prywatyzacyjne rachunki inwestycyjne do dalszego lokowania środków na rynku kapitałowym _ - mówi Rosiński.

Analitycy wybierają swoich faworytów

Eksperci typują różne przedsiębiorstwa, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i branżę w której działają. Jedynie dwie spółki zostały wskazane przez więcej niż jednego analityka. Są to MCI i Kopex.

- _ Za inwestycją w MCI Management przemawiają: ciekawy portfel inwestycyjny oraz rekordowe wyniki za ubiegły rok., kiedy spółka zarobiła ponad 3-krotnie więcej niż w 2009 roku. Interesująco wyglądają także szacunki na ten rok _ - uważa Rosiński.

Wtóruje mu Tomasz Jachowicz, analityk DnB Nord: _ Prognoza spółki zakłada dalszą poprawę wyników i aż 171 milionów złotych zysku netto w 2011 roku. To sprawia, że spółka jest bardzo atrakcyjną okazją inwestycyjną _.

Maciej Bobrowski z BDM i Wojciech Juroszek z AgioFunds zwracają natomiast uwagę na producenta maszyn dla górnictwa. - _ Kopex z powodzeniem zakończył restrukturyzację spółek w Serbii, Kopex Waratah oraz odlewni w Stalowej Woli. W tym roku jego zysk netto może wzrosnąć o niemal 270 procent - _prognozuje Bobrowski.

Zdaniem Juroszka spółka może zyskać na rosnących cenach surowców - _ Coraz droższy węgiel może skłonić przedsiębiorstwa wydobywcze do zwiększonych inwestycji. To powinno pozytywnie rzutować na wyniki spółek takich jak Kopex czy Famur _ - uważa zarządzający AgioFunds.

Typy analityków na najbliższe miesiące
Instytucja Analityk *Spółki *
BM BGŻ Grzegorz Kujawski MW Trade, Impel, Mieszko
DM AmerBrokers Łukasz Rosiński Boryszew, Ciech, MCI
DM XTB Marcin R.Kiepas PKN Orlen, Lotos, PZU
DnB NORD Tomasz Jachowicz BBI Development, MCI
AgioFunds TFI Wojciech Juroszek Kopex, Bogdanka, GPW
Beskidzki DM Maciej Bobrowski Introl, Kopex, Tesgas

Źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków.

Wśród analityków, z którymi rozmawiał Money.pl w zasadzie jedynym zwolennikiem blue chipów jest Marcin R. Kiepas, który stawia na spółki paliwowe. - _ Zarówno Orlen, jak i Lotos sprowadzają głównie ropę z Rosji, która nie jest obarczona takim ryzykiem, jak ropa z Bliskiego Wschodu. Z tego powodu jest relatywnie tańsza _ - podkreśla.

Analityk XTB zwraca uwagę także na PZU. - _ Wszystkie negatywne czynniki zostały już uwzględnione w cenie. Najlepiej pokazują to rekomendacje biur maklerskich, które wyceniają akcje największego polskiego ubezpieczyciela powyżej 400 złotych - wskazuje. _

Pozostałe spółki, na które warto zwrócić uwagę
Spółka Uzasadnienie
BBI Development Duża dynamika wzrostu wyników finansowych. Ponadto spółka posiada jedne z najciekawszych lokalizacji inwestycji w Warszawie.
Bogdanka Rosnące ceny węgla oraz trend wzrostowy na wykresie cenowym.
Boryszew Finalizacja przejęcia kolejnej spółki z branży Automotive oraz budowanie potencjału grupy Maflow wraz ze spółkami zależnymi.
Ciech Prognozowana poprawa wyników w segmencie sodowym. Wykorzystanie środków pozyskanych z emisji akcji.
GPW Wzrost zaangażowania inwestorów indywidualnych i większe obroty na giełdzie. Odbicie kursu od historycznego minimum.
Impel Spółka jest niedowartościowana. Uwagę inwestorów mogą przykuć nieruchomości, które nie są uwzględnione w jej wycenie rynkowej.
Introl Sprzyjająca koniunktura w segmencie produkcji i usług z ekspozycją na sektor górniczy. Efekty restrukturyzacji w spółkach zależnych.
Mieszko Efekt synergii wynikający z przejęcia litewskiej spółki powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe.
MW Trade Dostęp do finansowania ze strony Getin Holding. Prognozowana poprawa wyników, zarówno przychodów, jak i zysku netto.
Tesgas Perspektywiczna branża budownictwa infrastruktury gazowej. Udany 2010 rok i dobre prognozy na kolejne lata.

Źródło: Money.pl na podstawie opinii analityków.

Choć większość analityków typuje przede wszystkim spółki średnie i małe to jednocześnie podkreślają, że czas zarabiania na losowo wybranych na giełdzie akcjach już się skończył. Ich zdaniem obecnie aby zarobić, trzeba znacznie więcej czasu poświęcić na analizę i selekcję potencjalnych inwestycji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t36588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/na;jakich;spolkach;zarobisz;w;2011;roku,106,0,734058.html) Na jakich spółkach zarobisz w 2011 roku Za rok WIG20 będzie co najmniej 12 proc. wyżej niż dziś. Wcześniej czekają nas spadki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h//152/90776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/spolki;z;wig20;zarobia;o;15;proc;wiecej,54,0,767286.html) Spółki z WIG20 zarobią o 15 proc. więcej Rewelacyjne wyniki pokaże branża surowcowa. Nieźle spisały się też banki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h//232/78824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/zobacz;10;spolek;z;swig80;ktore;warto;miec;w;portfelu,76,0,691276.html) Zobacz 10 spółek z sWIG80, które warto mieć w portfelu Money.pl sprawdził co analitycy myślą o małych spółkach i które polecają.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)