Notowania

prognoza gpw
18.01.2016 11:00

Jest szansa na odbicie na GPW. DM Vestor opublikował prognozę

Według analityków, przy obecnych poziomach WIG20, ryzyko dalszych spadków wydaje się ograniczone, ale na wzrosty przyjdzie zapewne poczekać do drugiej połowy bieżącego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brykczynski/REPORTER)

Indeks WIG20 wzrośnie o 7,6 proc. do 2000 pkt na koniec 2016 roku, prognozują analitycy Domu Maklerskiego Vestor. Potencjał wzrostu z uwzględnieniem dywidend wynosi 12 proc. W raporcie oceniono przedstawiono również prognozy dotyczące poszczególnych sektorów spółek notowanych na GPW.

Według analityków DM Vestor, mimo przyspieszenia wzrostu PKB w 2016 roku w skutek wprowadzenia podatku bankowego i niższych cen surowców, zyski spółek z indeksu WIG20 spadną w 2016 roku o 8 procent.

"W przeciwieństwie do dużych spółek, zysk indeksu mWIG40 wzrośnie o 11 proc. rok do roku" - czytamy w raporcie.

Według analityków, przy obecnych poziomach WIG20, ryzyko dalszych spadków wydaje się ograniczone, ale na wzrosty przyjdzie zapewne poczekać do drugiej połowy bieżącego roku, kiedy inwestorzy zaczną brać pod uwagę oczekiwany wzrost zysków w 2017 roku, oddali się ryzyko deflacji i dalszych cięć stóp oraz mniejsze będzie ryzyko negatywnych zmian w OFE. "To wszystko pod warunkiem stabilizacji sytuacji globalnej" - podkreślono w raporcie.

Uważaj na banki

Vestor DM zaleca neutralne podejście do banków, oczekując lepszego relatywnego zachowania dopiero za kilka miesięcy, kiedy banki pokażą, jak radzą sobie z nowym podatkiem i oddali się ryzyko obniżki stóp. Preferuje Alior, Pekao, Handlowy. Spośród spółek paliwowych, faworytem Vestora jest PKN Orlen, natomiast obawia się on wpływu spadku cen węglowodorów oraz liberalizacji rynku gazu na wyniki PGNiG.

"Wskazując na możliwe odreagowanie na rynku surowców podchodzimy neutralnie do sektora wydobywczego. Podnosimy za to wagę dla sektora energetycznego do neutralnie, zakładając że wiele negatywnych informacji zostało już uwzględnionych w cenie, a dalsze spadki kursów będą ograniczone przez wysokie stopy dywidend" - czytamy dalej. Analitycy pozytywnie oceniają sektor deweloperski.

W obszarze małych i średnich spółek preferowanymi są: AAT Holding, Altus TFI, Arteria, Farm51, Kruk, LC Corp, Marvipol, OT Logistics, Pekabex, Polwax, Selvita, Serinus Energy, Sfinks, Vantage Development, Vigo System.

Tagi: prognoza gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz