Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeznach z GUS: Na wzrost PKB w III kw. negatywnie wpłynęło jedynie budownictwo

0
Podziel się:
Jeznach z GUS: Na wzrost PKB w III kw. negatywnie wpłynęło jedynie budownictwo

Na tempo wzrostu PKB w III kw. br. pozytywnie wpłynęły wszystkie sektory gospodarki z wyjątkiem budownictwa, poinformowała dyrektor Departament Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) Maria Jeznach.

"Poza budownictwem, oceniamy pozytywny wpływ wszystkich segmentów gospodarki na wzrost PKB [w III kw. br.], ale nieco słabszy" - powiedziała Jeznach na spotkaniu z dziennikarzami.

Negatywny wpływ produkcji budowlano-montażowej w III kw. br. może być nieco silniejszy niż w poprzednich dwóch kwartałach, dodała.

"Notujemy pogłębienie spadku sprzedaży w każdej grupie tego sektora" - wskazała dyrektor.

"W III kwartale popyt krajowy ma pozytywny wpływ na wzrost PKB głównie za przyczyną popytu konsumpcyjnego" - powiedziała także Jeznach.

Z kolei wpływ spożycia publicznego nie powinien ulec zmianie.

Jej zdaniem, jest za wcześnie na ocenę wpływu popytu inwestycyjnego na PKB. Przypomniała, że w I i II kw. tego roku ten wpływ był negatywny - wyniósł on odpowiednio: -0,2 pkt proc. w I kw. i -0,9 pkt proc. w II kw. br.

"Po III kw. możemy stwierdzić wolniejszy wzrost produkcji sprzedanej dóbr inwestycyjnych" - podkreśliła dyrektor.

GUS podał dziś szybki szacunek, według którego PKB (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 2,5% r/r w III kw. 2016 r. wobec 3,1% wzrostu w poprzednim kwartale.

Czternastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w III kw. br. wyniósł średnio 2,81% (prognozy wahały się od 1,7% do 3,3%).

W III kw. 2016 r. PKB wyrównany sezonowo w cenach stałych zwiększył się realnie o 0,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,1%.

Kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie opublikowany 30 listopada.

budownictwo
nieruchomości
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)