Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JLL: Popyt na magazyny w Polsce z szansą na rekordowe 3 mln m2 w 2017 r.

0
Podziel się:
JLL: Popyt na magazyny w Polsce z szansą na rekordowe 3 mln m2 w 2017 r.

Na polskim rynku pojawiło się ponad 715 tys. m2 nowej powierzchni magazynowej w I poł. 2017 r., dzięki czemu zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 11 895 mln m2, wynika z danych firmy doradczej JLL. Popyt brutto osiągnął w I połowie roku poziom 1 719 mln m2 i daje szanse na kolejny rekord - 3 mln m2 popytu na koniec 2017 r.

"Popyt ze strony najemców spotyka się z szybką reakcją deweloperów. W pierwszym półroczu tego roku oddano do użytku ponad 715 tys. m2 nowej powierzchni, a w budowie jest kolejne 1 660 mln m2 z czego 391 tys. m2 powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez wiążących umów najmu" - czytamy w komunikacie.

Popyt brutto - uwzględniający przedłużenia istniejących umów - osiągnął w I połowie roku poziom 1 719 mln m2.

"To już koleiny raport pokazujący, że rynek magazynów bije rekordy. Przez pierwsze pół roku wynajęto aż 1 719 mln m2 hal. To o 372 tys. m2 więcej niż w tym samym okresem poprzedniego roku. W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku na nowe umowy przypadło 1 135 mln m2. Najwięcej transakcji miało miejsce w Polsce Centralnej, na Górnym Śląsku oraz w Okolicach Warszawy. Tam klienci zapełnili - odpowiednio - 435 tys. m2 348,5 tys. m2 i 318 tys. m2" - podano także.

"W ten sposób Polska stanęła na europejskim podium pod względem popytu netto, za Niemcami i Holandią. Tak wysoka aktywność najemców daje bardzo duże szanse na kolejny rekord - 3 mln m2 popytu na koniec 2017 r." - powiedział dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL Tomasz Olszewski, cytowany w komunikacie.

Głównymi odbiorcami hal są sieci handlowe. To do nich należało ponad 35% rynku w pierwszych sześciu miesiącach roku. 27% rynku zajęli operatorzy logistyczni, a jedną piątą lekka produkcja. Polska cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem międzynarodowych firm z branży e-commerce, która jest najbardziej perspektywiczna dla polskiego rynku magazynowego. Umowy na wynajem w pierwszym półroczu podpisały między innymi: Amazon, H&M czy Castorama, czytamy dalej.

Współczynnik powierzchni niewynajętej jest najniższy od 2007 roku. Ten wskaźnik stopniowo spada od końca 2013 roku - do 5,8% na koniec pierwszego półrocza tego roku. Jak podaje portal magazyny.pl, najwięcej wolnej powierzchni jest w Krakowie - 10,5%. Z kolei magazynów dostępnych od ręki nie ma w tak zwanych rynkach wschodzących, czyli na przykład w Opolu, wskazało też JLL.

Stawki czynszów nadal utrzymują się na stabilnym, niskim poziomie, a o utrzymaniu dotychczasowych poziomów będzie decydowała konkurencja pomiędzy deweloperami. Dane analityków JLL pokazują, że dla najemców i przyszłych klientów rynku magazynowo-przemysłowego to idealny moment na negocjacje warunków umów czy poszukiwanie nowych powierzchni na wynajem.

"Podaż, jak i popyt na hale magazynowo-przemysłowe były w Polsce w pierwszym półroczu 2017 roku większe w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku. Rynek jest w doskonałej formie i na koniec roku możliwe jest pobicie kolejnych rekordów" - podsumowano w komunikacie.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)