Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JLL: Popyt na powierzchnię magazynową może być znowu rekordowy w 2015 r.

0
Podziel się:
JLL: Popyt na powierzchnię magazynową może być znowu rekordowy w 2015 r.

Popyt na powierzchnie magazynowe w Polsce może się okazać rekordowy w całym 2015, trzeci rok z rzędu, poinformował dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych w Europie Środkowo-Wschodniej firmy JLL Tomasz Olszewski. Od początku br. podpisano umowy najmu na 1,6 mln m2 powierzchni magazynowej, z czego 433 tys. m2 przypadło na III kwartał. W całym 2014 r. popyt wyniósł ok. 2,1 mln m2.

"Pomimo nieznacznie niższej aktywności najemców w III kw. w stosunku do poprzednich kwartałów, wyniki popytu od początku tego roku są na rekordowym poziomie. Od początku 2015 r. w Polsce podpisano umowy najmu na 1,6 mln m2 powierzchni magazynowej, z czego 433 tys. m2 przypadło na III kw. Jeżeli wynik w końcówce roku będzie zbliżony do rezultatu z poprzednich kwartałów, to możemy oczekiwać, że po raz trzeci z rzędu popyt osiągnie rekordowy poziom" - powiedział Olszewski, cytowany w komunikacie.

Popyt netto od początku roku wyniósł 1,07 mln m2. W tym czasie najbardziej aktywnymi sektorami po stronie popytu byli operatorzy logistyczni (ok. 30% popytu netto), sieci handlowe (20%), lekka produkcja (13%) oraz sektor motoryzacyjny (11%).

Największą nową umową najmu podpisaną w 2015 r. było wynajęcie przez Leroy Merlin 53 tys. m2 w Panattoni Park Stryków II. Największe przedłużenie dotyczyło firmy Goodyear w Tarnów Logistic Park (46 tys. m2). Od początku 2015 r. aktywność najemców koncentrowała się na trzech regionach generujących niemal 59% całkowitego popytu brutto - Polsce Centralnej (21%), Okolicach Warszawy (20%), i na Górnym Śląsku (17%), podał również JLL.

Pod koniec III kw. 2015 r. całkowita podaż powierzchni magazynowej i produkcyjnej w Polsce wynosiła 9,63 mln m2, co plasuje Polskę na dziewiątym miejscu w Europie pod względem wielkości rynku. Od początku roku segment magazynowy wzbogacił się o ok. 839 tys. m2 powierzchni magazynowych, z czego 392 tys. m2 przypadło na projekty zakończone w III kw.

"W fazie realizacji w całej Polsce jest 663 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. Aż 42,3% nowej podaży powstaje na zasadach spekulacyjnych, czyli bez obowiązujących umów przednajmu" - powiedział dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w JLL Jan Zombirt.

Pod koniec III kw. wskaźnik pustostanów wynosił 6,5%, co oznaczało spadek z poziomu 7,4% w połowie tego roku, podało też JLL.

W lutym br. Olszewski informował, że popyt w 2015 r. powinien być na stabilnym poziomie, powtarzając wynik 2,1 mln m2 brutto w 2014 r.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)