Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW ma problem. ING żąda wcześniejszej spłaty długu

0
Podziel się:

Łączna wartość nominalna obligacji to 26,26 mln złotych i 12,95 mln dolarów.

JSW ma problem. ING żąda wcześniejszej spłaty długu
(JSW, mat. prasowe)

ING Bank Śląski zażądał wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej o łącznej wartości nominalnej 26,26 mln złotych. Ten sam krok poczyniono względem obligacji o wartości 12,95 mln dolarów. Jak podała JSW, obligacje te zostały wyemitowane w ramach umowy Programu Emisji Obligacji na kwotę 700 mln złotych i 163,75 mln dolarów. Wskazana przez bank data wcześniejszego wykupu to 21 września tego roku.

Jak czytamy w komunikacie spółki, zgodnie z warunkami programu, w ramach wcześniejszego wykupu, spółka powinna zapłacić wspomnianą wartość nominalną obligacji powiększoną o odsetki liczonych do daty wcześniejszego wykupu (z wyłączeniem tego dnia). Łącznia wartość odsetek to 280.062,90 złotych (z tytułu obligacji denominowanych w złotych) oraz 99.909,25 dolarów (z tytułu obligacji denominowanych w dolarach) bez żadnych dodatkowych kosztów czy prowizji z tym związanych.

ING skorzystał ze swojego prawa

W końcu lipca JSW podawała, że jest w "ciągłym procesie" uzgodnień z obligatariuszami - PKO BP, BGK, ING BSK oraz PZU FIZAN BIS 1. Ponadto zwróciła się do nich o wstrzymanie się do 31 października z wykonaniem przysługującego im prawa do żądania wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji w związku z nie dokonaniem w wyznaczonym terminie do 30 lipca emisji obligacji na międzynarodowych rynkach kapitałowych.

Parę dni temu JSW poinformowała, że kontynuuje rozmowy z obligatariuszami. W lipcu ub. roku Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła z PKO BP, ING Bankiem Śląskim, Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz PZU Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych BIS 1 umowę programu emisji obligacji w kwocie 700 mln złotych oraz 163,75 mln dolarów. Spółka informowała wówczas, że celem emisji obligacji jest pozyskanie środków na sfinansowanie nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego "Knurów-Szczygłowice".

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2014 roku w kopalniach JSW wydobyto 13,9 mln ton węgla.

Słabe wyniki spółki

Aż 624,28 mln złotych straciła Jastrzębska Spółka Węglowa w pierwszej połowie 2015 roku. Oznacza to, że spółka górnicza zwiększyła stratę o ponad 80 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Źródło: Money.pl

W ubiegłym roku strata w pierwszym półroczu wyniosła 343,2 mln złotych. W minionym tygodniu kurs akcji JSW po raz pierwszy spadł do poziomu poniżej 10 złotych za sztukę. Nowe minimum to 9,95 złotego za akcję.

energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)