Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW straciła prawie 200 mln złotych. Analitycy nie wierzą w akcje spółki

0
Podziel się:

Spółka opublikowała słabe wyniki za pierwszy kwartał. Straty liczą też jej akcjonariusze.

JSW straciła prawie 200 mln złotych. Analitycy nie wierzą w akcje spółki
(JSW, mat. prasowe)

W pierwszym kwartale 2015 roku Jastrzębska Spółka Węglowa straciła 196,7 miliona złotych wobec straty na poziomie 88,5 miliona złotych w tym samym okresie ubiegłego roku. Za złą sytuację w spółce odpowiada m.in. niska cena węgla. Od wejścia na giełdę akcje JSW potaniały o prawie 90 procent. Inwestor, który kupił przed debiutem maksymalny dostępny w ofercie publicznej pakiet akcji i nie sprzedał go do dziś, stracił już 9 tysięcy złotych.

Z opublikowanego w czwartek po sesji raportu Jastrzębskiej Spółki Węglowej wynika, że strata netto w pierwszym kwartale wyniosła 196,7 miliona złotych. Była więc ponad dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Nieco optymistyczniej wygląda kwestia przychodów. Tutaj spółka zaliczyła minimalny wzrost. Wyniosły one 1,8 miliarda złotych wobec 1,6 miliarda złotych w pierwszym kwartale 2014 roku.

Za pogorszenie wyników odpowiada m.in. zła sytuacja na rynku węgla. "Przez cały ubiegły rok JSW zmagała się z najniższymi od lat cenami swojego głównego produktu, którym jest węgiel koksowy. W 2014 roku średnia cena sprzedaży węgla była o jedną ósmą niższa niż rok wcześniej" - czytamy w komunikacie spółki.

Prognozy dla rynku węgla koksowego nie są optymistyczne. Według Goldman Sachs, cena tego surowca w tym roku wyniesie średnio 116 dolarów za tonę. W przyszłym roku ma to być 125 dolarów za tonę, a w 2017 roku 130 dolarów za tonę. Powodem złej sytuacji na tym rynku jest nadpodaż surowca w Chinach.

Analitycy nie mają dobrych prognoz

Poprzednie kwartały również były trudne dla JSW. Jednym z najgorszych był czwarty kwartał 2014 roku. Wówczas strata sięgnęła 354 mln złotych. W całym ubiegłym roku JSW straciła 659 mln złotych. We wcześniejszych latach sytuacja spółki była lepsza, jednakże tendencję spadkową widać już od kilku lat.

Źródło: Money.pl, na podstawie raportów finansowych JSW
Dane w milionach złotych.

Słabe wyniki odbijają się na notowaniach spółki na GPW. Jastrzębska Spółka Węglowa weszła na warszawski parkiet w 2011 roku w ramach sprzedaży części udziałów przez Skarb Państwa. Wówczas ofercie towarzyszyło hasło "akcjonariatu obywatelskiego". Na akcje zapisało się 160 tysięcy inwestorów, z których każdy mógł kupić 75 akcji po 136 złotych za sztukę. Zatem jeżeli ktoś kupił maksymalny pakiet, to zapłacił 10,2 tys. złotych.

Na zamknięciu czwartkowej sesji pojedyncza akcja kosztowała 15,08 złotego, czyli o 89 procent w stosunku do ceny z debiutu. Jeżeli ktoś kupił maksymalną możliwą liczbę akcji w ofercie publicznej i nie sprzedał tych papierów do dzisiaj, to jest uboższy o prawie 9,1 tys. złotych.

Notowania akcji JSW od momentu debiutu

Według analityków Trigon DM akcje mogą jeszcze potanieć. Ich wartość szacują na mniej niż 10 złotych. Analitycy DM BOŚ rekomendują sprzedaż akcji z ceną docelową 14,4 zł. Podobnego zdania są analitycy DM BZ WBK.

Rekomendacja dla spółki JSW
Źródło: Money.pl
Instytucja Data wydania Zalecenie Cena docelowa
Trigon DM 05-05-2015 Sprzedaj 9,50 zł
Societe Generale 19-02-2015 Sprzedaj 15,40 zł
DM BZ WBK 05-02-2015 Sprzedaj 14,00 zł
UniCredit CA IB 10-12-2014 Sprzedaj 17,50 zł
DM PKO BP 26-11-2014 Sprzedaj 20,00 zł
Erste Securities DI 04-11-2014 Sprzedaj 23,00 zł

Jak widać po nieco starszych rekomendacjach, analitycy spodziewali się początkowo mniejszego spadku ceny, niż obserwujemy to obecnie.

Nowy prezes na stanowisku. JSW odrobi straty?

Na niekorzyść spółki działają również ostatnie strajki. Pod naporem związkowców nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa. Jarosława Zagórowskiego zastąpił Edward Szlęk. Według niego JSW powinna zwiększyć udział węgla koksowego w swojej produkcji i utrzymać koszt jednostkowy poniżej 80 dolarów.

W kopalniach JSW strajk prowadziło 5,5 tysiąca osób, czyli mniej więcej jedna piąta załogi. Dodatkowo kilka tysięcy osób poszło na urlopy lub zwolnienia lekarskie. W trakcie protestu kilkakrotnie dochodziło do starć z policją. Według wyliczeń zarządu JSW, przez strajk spółka straciła około 130 mln złotych. Aby je pokryć, na mocy późniejszego porozumienia, wprowadzono 6-dniowy dzień pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)