Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW szuka oszczędności. Koniec z deputatami węglowymi

0
Podziel się:

Wcześniej spółka zawarła porozumienie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, dotyczące ograniczenia części świadczeń na rzecz pracowników JSW.

JSW szuka oszczędności. Koniec z deputatami węglowymi
(Mariuszjbie/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Emerytowani pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
nie będą już od tego roku otrzymywać deputatu węglowego. Wcześniej w tym tygodniu spółka zawarła porozumienie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi dotyczące ograniczenia części świadczeń na rzecz pracowników JSW.

"W związku z bardzo trudną sytuację ekonomiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., działając w celu uniknięcia jej upadłości, a co za tym idzie pozbawienia załogi miejsc pracy, zarząd JSW podjął decyzję, że począwszy od 2016 roku nie będzie wypłacany emerytom deputat węglowy" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej w tym tygodniu JSW zawarła porozumienie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce, dotyczące ograniczenia części świadczeń na rzecz pracowników spółki. JSW podała też, że porozumienie ze związkami zawodowymi zawarte w lutym br. będzie obowiązywało do końca lutego 2018 roku. Łączny pozytywny efekt porozumień spółki ze związkami to ok. 2 mld zł.

Do zawarcia porozumienia doszło w środę. Spółka poinformowała, że porozumienie, o którym mowa powyżej, dotyczy ograniczenia części świadczeń na rzecz pracowników spółki, co będzie miało istotny wpływ na poprawę płynności finansowej JSW w okresie najbliższych trzech lat.

Jak przekazała w środę rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, zgodnie z porozumieniem począwszy od 2016 roku wstrzymana zostaje m.in. wypłata czternastki i deputatu węglowego, natomiast do tzw. nagrody barbórkowej nie będą uprawnieni pracownicy administracji oraz ci, z którymi w okresie obrachunkowym pracodawca rozwiązał umowę o pracę.

Porozumienie ustala też terminy wypłaty świadczeń wynikających z wcześniejszych ustaleń ze związkami. Pracownicy spółki otrzymają drugą część czternastki za 2014 roku do końca tego tygodnia, a drugą część deputatu węglowego - do końca października bieżącego roku. Nagroda barbórkowa za 2015 roku zostanie wypłacona w dwóch równych ratach - do 4 grudnia 2015 roku i do 1 marca 2016 roku.

Wcześniej zarząd podawał, że wypłata nagród barbórkowych oznacza wydatek na poziomie zbliżonym do miesięcznych wynagrodzeń (ok. 100 mln zł netto), druga transza czternastki to ok. 80 mln zł netto, a druga rata deputatu pracowniczego - ok. 40 mln zł netto.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2014 roku w kopalniach JSW wydobyto 13,9 mln ton węgla. Spółka jest notowana na GPW od 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)