Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kara dla Mostostalu Warszawa? Za opóźnienia przy budowie

0
Podziel się

Pozew o zapłatę trafił do Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Kara dla Mostostalu Warszawa? Za opóźnienia przy budowie
(Jan GRACZYNSKI/East News)
bDZKLEth

Uniwersytet w Białymstoku domaga się od Mostostalu Warszawa, budującego kampus tej uczelni, 66,7 miliona złotych i odsetek. Chce od spółki kar umownych za przekroczenie terminu zakończenia inwestycji. Pozwany zapowiada pozew wzajemny, ale strony nie wykluczają ugody.

Pozew o zapłatę trafił do Sądu Okręgowego w Białymstoku, termin rozpoznania sprawy nie został jeszcze wyznaczony. Sąd musi bowiem wcześniej otrzymać informacje od podmiotów, które mają prawo przystąpić do tego postępowania w charakterze strony. Procedura potrwa ok. miesiąca.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Leonard Etel powiedział PAP, iż uczelnię do naliczenia takich kar umownych zobowiązują zapisy umowy z wykonawcą - Mostostalem Warszawa.

bDZKLEtj

- W umowie zawartej z Mostostalem przed realizacją inwestycji są zapisy dotyczące kar umownych w przypadku niezrealizowania inwestycji w terminie - powiedział.

Dodał, że nie wyklucza możliwości zawarcia przed sądem ugody z wykonawcą. - Ja nie ukrywam, że jestem skłonny do zawarcia takiej ugody, natomiast żeby mogła zaistnieć, to musi być chęć i z drugiej strony - powiedział rektor białostockiej uczelni.

Przetarg na budowę kampusu Mostostal Warszawa wygrał w grudniu 2010 r. Rzeczniczka tej spółki Agata Falęcka poinformowała PAP, że firma złoży wobec uniwersytetu wzajemny pozew, gdyż "istnieją rozbieżne zdania stron dotyczące końcowego rozliczenia kontraktu".

- Stoimy jednak na stanowisku, że możliwe jest osiągnięcie ugody. Cały czas prowadzimy negocjacje z władzami uczelni w sprawie rozliczenia kwestii spornych kontraktu i mamy nadzieję, że finalnie uda się nam osiągnąć satysfakcjonujący obie strony kompromis - oświadczyła Falęcka.

bDZKLEtp

Budowa kampusu to największa inwestycja w historii Uniwersytetu w Białymstoku. W jednym miejscu powstał m.in. gmach Wydziału Fizyki i Instytutu Chemii, Uniwersyteckie Centrum Kultury, budynek Instytutu Biologii oraz Wydziału Matematyki i Informatyki wraz z Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym. Wraz z wyposażeniem (sprzęt laboratoryjny i dydaktyczny) kosztował ok. 250 mln zł.

Inwestycja była dofinansowana sumą 188 mln zł brutto z UE z programów: "Rozwój Polski Wschodniej" oraz "Infrastruktura i Środowisko".

Przenosiny do nowego kampusu miały się rozpocząć w maju 2013 r., a pierwsze zajęcia planowano na październik 2013 r., ale budowa się przedłużała.

Rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik powiedziała PAP, że termin zakończenia inwestycji był aneksowany, a budowa miała zakończyć się w październiku 2013 r.

bDZKLEtq

Dodała, że żadnych dalszych porozumień z wykonawcą - co do innego terminu zakończenia budowy - nie było, ale przyznała, że zdania między stronami są rozbieżne co do tego, kiedy w rzeczywistości budowa zakończyła się.

Uczelnia przyjmuje, że budynki były gotowe do odbiorów technicznych w kwietniu 2014 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bDZKLEtK
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)