Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KGHM Cuprum będzie szukać miedzi w Saksonii

0
Podziel się:

KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe z Wrocławia będzie prowadzić badania rozpoznawcze złóż rudy miedzi obszaru Weisswasser w Saksonii (Niemcy). Pierwsze odwierty mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

KGHM Cuprum będzie szukać miedzi w Saksonii
(EPA/PAP)

KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe z Wrocławia będzie prowadzić badania rozpoznawcze złóż rudy miedzi obszaru Weisswasser w Saksonii (Niemcy). Pierwsze odwierty mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Chodzi o obszar wzdłuż granicy Saksonii i Brandenburgii od miejscowości Spremberg, poprzez Weisswasser do granicy Niemiec z Polską. Na obszarze tym prawdopodobnie występuje ruda miedzi.

Niewykluczone, że złoże to ma kontynuację na Dolnym Śląsku.

Jak poinformowali PAP w środę przedstawiciele KGHM Cuprum, złoża w Niemczech zostały rozpoznane w bardzo ograniczonym zakresie.

Szacuje się, że na dotychczas rozpoznanym obszarze Brandenburgii znajduje się ok. 100 mln ton rudy oraz 1,5 mln ton miedzi i innych metali. Pokłady rudy w Saksonii, ze względu na rozległe poligony wojskowe i stacjonujące tam wcześniej wojska radzieckie, pozostają na mapie geologicznej - _ białą plamą _.

Pewne zainteresowanie tymi obszarami wykazywano w latach 60. i 70. XX w. Jednak z uwagi na koszty, władze ówczesnej NRD zrezygnowały z dalszych poszukiwań. Dopiero w 2004 r., kiedy ceny miedzi i innych surowców gwałtownie wzrosły, zaczęto szukać nowych zasobów. Pojawiły się firmy zainteresowane eksploracją oraz eksploatacją nowych złóż miedzi.

Kilka dni temu Saksoński Wyższy Urząd Górniczy, a później Urząd ds. Górnictwa, Geologii i Surowców z Brandenburgii wydały decyzje, zgodnie z którymi eksploracją złóż obszaru Weisswasser w Saksonii zajmie się KGHM Cuprum, zaś złóż Spremberg w Brandenburgii - panamska spółka Minera AB.

Badania geofizyczne i wykonanie otworów wiertniczych poprzedzi m.in. inwentaryzacja dotychczasowych prac rozpoznawczych w Saksonii. Na wykonanie wszystkich prac KGHM Cuprum ma 3 lata.

Firmy, które prowadzą prace badawcze nad nowymi złożami, z reguły mają pierwszeństwo w ubieganiu się o pozwolenie na ich eksploatację.

KGHM Cuprum spółka z o.o. Centrum Badawczo - Rozwojowe istnieje od 40 lat i jest członkiem grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Cuprum prowadzi działalność badawczą z zakresu wszystkich dziedzin związanych z funkcjonowaniem górnictwa i przeróbki rud.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)