Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KIG: Dla rozwoju telemedycyny niezbędne dalsze zmiany w zasadach refundacji

0
Podziel się:
KIG: Dla rozwoju telemedycyny niezbędne dalsze zmiany w zasadach refundacji

Jedną z najważniejszych przeszkód w rozwoju telemedycyny w Polsce są nieuregulowane kwestie refundacji tego typu usług. Na szczęście, w tym przypadku stan prawny dogonił rzeczywistość i od niedawna kilka procedur jest refundowanych. Inną kwestią jest nieufność pacjentów do innych niż osobista wizyta u lekarza, metod diagnostycznych, uważa prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski.

Telemedycyna pozwala na diagnozowanie, wspieranie i gromadzenie informacji o pacjencie bez konieczności bezpośrednich wizyt lekarskich czy wykonywania badan w placówkach opieki medycznej. Liderem w tej dziedzinie są Amerykanie, którzy już w 2013 roku świadczyli tego typu usługi w niemal połowie szpitali. W Polsce, jak na razie, obecność usług telemedycznych kształtuje się na poziomie około 1% spośród wszystkich świadczeń tego typu.

"Można wyróżnić kilka przeszkód stojących na drodze wprowadzeniu powszechnych usług telemedycznych. Jedną z najważniejszych były nieuregulowane kwestie refundacji tego typu usług. Na szczęście, w tym przypadku stan prawny dogonił rzeczywistość i od niedawna kilka procedur jest refundowanych. Inną kwestią jest nieufność pacjentów do innych niż osobista wizyta u lekarza, metod diagnostycznych. Do tego dochodzi wykluczenie cyfrowe, które mimo energicznych prac w tym kierunku nadal dotyka znacznej części społeczeństwa" - powiedział Arendarski podczas zorganizowanej w czwartek w siedzibie KIG debacie poświęconej telemedycynie.

Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na możliwości, jakie daje nowoczesna technologia oraz na prawne i mentalne przeszkody przy wprowadzaniu tego typu rozwiązań do powszechnej praktyki lekarskiej.

"W Polsce nie istnieje żaden zintegrowany system rehabilitacji kardiologicznej. Gorzej, tylko 19% Polaków może obecnie skorzystać tego typu opieki. Ma to związek z uciążliwościami związanymi z wizytami w szpitalu gdzie najczęściej odbywają się zabiegi oraz stopniem komplikacji i kosztowności tych świadczeń" - wskazał Prof. Ryszard Piotrowicz - kierownik Kliniki i Zakładu Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

"Telemedycyna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i lekarzy. Opracowaliśmy specjalny program który umożliwia rehabilitację w domu pod pełną kontrolą zespołu terapeutycznego. To, oczywiście, wymaga pewnego przeszkolenia pacjenta w zakresie obsługi aparatury transmitującej dane lecz jest znacznie wydajniejsze niż codzienne wizyty w placówce" - dodał. To właśnie telekonsultacje kardiologiczne są jedną z metod finansowanych obecnie przez NFZ.

Pionierem we wdrażaniu nowoczesnych technik diagnostycznych jest profesor Henryk Skarżyński - założyciel i długoletni dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W roku 2000 prof. H. Skarżyński przeprowadził pierwsze telekonsultacje otolaryngologiczne, podczas których obraz otoskopowy ucha zarejestrowany wideo-otoskopem był przesyłany za pomocą internetu do analizy i konsultacji. W 2004 roku przeprowadzono pierwszą transmisję obrazu z mikroskopu operacyjnego do telefonu komórkowego. Obecnie działa stworzona przez Instytut Ogólnopolska Sieć Teleaudiologii umożliwiająca pooperacyjną opiekę nad pacjentem bez potrzeby wizyt lekarskich. Sieć pomaga również w komunikacji oraz gromadzeniu danych pomiędzy wszystkimi ośrodkami zaangażowanymi w ten projekt. Od kilku lat Krajowa Sieć Teleaudiologii jest regularnie nagradzana w międzynarodowych konkursach. W 2014 program ten zdobył złoty medal Grand Prix Galien.

"Dzięki zastosowaniu telemedycyny nie ma potrzeby narażania, głównie młodych pacjentów, na dyskomfort długiej i często kosztownej podróży. Wszyscy pacjenci mogą być objęci opieką i pozostawać w swoich domach podczas kontroli pooperacyjnych, co eliminuje również czynnik stresu, często obecny podczas wizyt lekarskich i mogący wpływać na wyniki badań" - powiedział prof. Henryk Skarżyński podczas debaty.

Andrzej Arendarski wymienił także korzyści płynące z zastosowania technik telemedycznych. Jedną z nich jest zwiększenie dostępności usług zdrowotnych, likwidacja kolejek do lekarzy, stworzenie informacji o pacjentach dostępnych natychmiastowo oraz znaczne zmniejszenie kosztów przy zachowaniu wysokich standardów opieki medycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)