Notowania

gpw
30.06.2009 15:38

KIG: Polacy będą długo wracać do inwestowania na GPW

Polacy wrócą na giełdę po bessie, jednakże ze znacznie ostrożniejszym podejściem do inwestowania - uważa Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Tymczasem firmy potrzebują wiernych akcjonariuszy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

- _ Potrzeba świadomego inwestowania ma dla przedsiębiorców ogromne znaczenie. Wiele firm pozyskuje kapitał poprzez giełdę dlatego masowe pozbywanie się akcji przez drobnych inwestorów w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej może wpływać negatywnie na kondycję spółek _ - mówi prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Według analiz KIG rośnie zaniepokojenie Polaków stanem gospodarki, a tym samym własnymi możliwościami ekonomicznymi. Polacy obawiają się wzrostu poziomu bezrobocia oraz inflacji, stąd też zainteresowani są bardziej oszczędzaniem, niż inwestowaniem.

Jak wskazuje Izba, kryzys na rynkach finansowych w pierwszej kolejności uderzył w giełdy, co przełożyło się na zmniejszenie stanu posiadanych środków pieniężnych przez inwestujących Polaków. Osoby, które doświadczyły bessy, to posiadacze jednostek funduszy oraz akcji, którzy na chwilę obecną nie podejmują ryzykownych inwestycji i poszukują bezpiecznych form oszczędzania, takich jak np. produkty depozytowe.

- _ W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie, dynamicznych zmian na rynkach finansowych oraz biorąc pod uwagę uszczuplony już portfel inwestycyjny trudno dziś przekonać Polaków o słuszności inwestowania na giełdzie, czy w fundusze akcji. Alternatywną dla giełdy stały się lokaty bankowe, choć to rozwiązanie doraźne dla aktywnego inwestora _ - dodaje Andrzej Arendarski.

Z badań przeprowadzonych wiosną 2009 na zlecenie PKO TFI wynika, że większość Polaków ciągle jeszcze woli trzymać pieniądze na lokacie bankowej czy nawet na zwykłym koncie ROR, niż powierzyc środki np. funduszom inwestycyjnym.

Dla respondentów wspomnianego badania oszczędzanie to przede wszystkim zbieranie pieniędzy dla zabezpieczenia przyszłości. Oszczędzanie w małym stopniu kojarzy się także z zyskami (wymienia je tylko 10 do 16% respondentów w zależności od badanej grupy). Sztandarowym produktem kojarzonym z oszczędzaniem jest lokata bankowa (76%). Na kolejnych miejscach znajdują się fundusze inwestycyjne, konta bankowe, nieruchomości i obligacje.

Tagi: gpw, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz