Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kov
13.02.2012 14:18

KOV ma zgodę na zamianę licencji

Kulczyk Oil Ventures uzyskała zgodę na zamianę kategorii dla licencji Olgowskoje z poszukiwawczej na produkcyjną. W efekcie KOV będzie mógł produkować bez żadnych limitów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

Kulczyk Oil Ventures uzyskała zgodę na zamianę kategorii dla licencji Olgowskoje z poszukiwawczej na produkcyjną. W efekcie KOV będzie mógł produkować bez żadnych limitów.

- _ Konwersja licencji oznacza, że spółkę przestaje obowiązywać ograniczenie wydobycia na poziomie 10% posiadanych zasobów. Decyzja ukraińskich władz to potwierdzenie dla bardzo dobrych wyników spółki na Ukrainie oraz szansa na realizację ambitnych planów wydobywczych _ – czytamy w komunikacie.

Spółka planuje kolejne podłączenia i kolejne wzrosty produkcji. Obecna produkcja wynosi blisko 340 tys. m sześc. (ponad 237 tys. m sześc. netto dla KOV). Na dzień 1 stycznia 2011 dla 100% wartości udziałów (gaz i kondensat) zasoby potwierdzone są na poziomie 24,0 bcf (3.997,6 mboe), a zasoby potwierdzone plus prawdopodobne na poziomie 35,9 bcf (5.991,4 mboe).

- _ Koncesja Olgowskoje jest obecnie najbardziej produktywną z pięciu licencji KOV, zlokalizowanych w północno-wschodniej części Ukrainy, gdzie wydobywanych jest 90% krajowych zasobów ropy i gazu. O-6, pierwszy odwiert poddany szczelinowaniu hydraulicznemu. Uznawany za nieprodukcyjny, po zastosowaniu tej nowoczesnej, kanadyjskiej technologii wydobywczej osiągnął komercyjny przepływ gazu; podłączony do urządzeń wydobywczych w lutym 2012 r. z dziennym wydobyciem na poziomie ponad 42 tys. m sześc. gazu _ – czytamy dalej.

W przypadku O-9, testy tego odwiertu zakończyły się odkryciem zupełnie nowej strefy gazonośnej, która może zawierać ponad 113 mln m sześc. gazu, zdatnych do komercyjnego wydobycia. Wstępna analiza danych, uzyskanych podczas testów, wskazała na istnienie około 7 podobnych rezerwuarów zlokalizowanych wzdłuż całego pola Olgowskoje. Podłączony do produkcji pod koniec września 2011 r. osiągnął dzienne wydobyciem na poziomie ponad 56 tys. m sześc., podała również firma.

- _ O-12, największe, jak dotąd, odkrycie KOV na ukraińskich koncesjach, które w testach osiągnęło przepływ gazu na poziomie prawie 230 tys. m sześc. dziennie. Podłączony do urządzeń produkcyjnych na początku stycznia 2012 r. na poziomie 130,2 tys. m sześc., O-12 spowodował wzrost produkcji o 40 proc. _ – zaznaczono również.

Zarząd KOV podkreśla, że w kolejce do podłączenia do urządzeń wydobywczych, czekają kolejne odwierty. - _ Zgoda na konwersję licencji nie jest dla nas zaskoczeniem, gdyż jest to naturalna konsekwencja wzrostu skali naszej działalności na Ukrainie. Miniony rok pokazał, że połączenie doświadczenia zespołu technicznego KOV oraz zastosowania nowoczesnych zachodnich technologii zaowocowało sukcesem. Nowa kategoria licencji oznacza, że nie będziemy już ograniczeni limitem wydobycia z koncesji Olgowskoje, zatem podłączenie będą mogły iść 'pełną parą _' – powiedział wiceprezes spółki ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Jakub Korczak.

Licencja Olgowskoje została przyznana 31 maja 2006 roku. Od momentu przejęcia KUB-Gazu przez KOV wykonano lub podłączono do produkcji 7 odwiertów na tym polu: O-6, O-7, O-8, O-9, O-12, O-14 i O-18. Spółka planuje już wykonanie kolejnych: Olgowskoje-11 (w 2012 r.) i Olgowskoje -15 (w 2013 r.).

Łączna produkcja z ukraińskich licencji KOV wynosi dziś niemal 524 tys. m sześc. gazu dziennie. Konwersja 5-letniej licencji z poszukiwawczej na 20-letnią wydobywczą wraz ze skutecznym wdrażaniem nowoczesnej techniki wydobywczej, tzw. szczelinowania hydraulicznego, pozwolą na wyraźną poprawę efektywności inwestycji Spółki w najbliższych miesiącach. Olgowskoje jest drugą, obok licencji Wiergunskoje, koncesją produkcyjną.

Sam porównuj na wykresach kursy indeksów i spółek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: kov, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz