Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KPWiG podpisała z jej francuskim odpowiednikiem umowę bliźniaczą

0
Podziel się:

Przewodniczący KPWiG Jacek Socha i przewodniczący Commission des Operations de Bourse(COB) - francuskiego odpowiednika KPWiG

- Michel Prada, podpisali umowę o współpracy obu instytucji w dostosowaniu polskiego rynku do UE. 'Celem tej umowy jest przygotowanie polskiego rynku kapitałowego i urzędu komisji do dalszej liberalizacji przepływu kapitału i świadczenia usług inwestycyjnych' - głosi czwartkowy komunikat KPWiG.

Według komunikatu, istotą umowy bliźniaczej jest korzystanie z doświadczeń instytucji partnerskich, czyli francuskiej Commission des Operations de Bourse(COB) i Włoskiej Komisji Papierów Wartościowych (CONSOB).

Umowa przewiduje działania mające przygotować KPWiG do pełnego wdrożenia i następnie stosowania przepisów Unii Europejskiej dotyczących papierów wartościowych i usług inwestycyjnych.

Celem umowy jest również wzmocnienie Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w zakresie nadzoru nad rynkiem kapitałowym oraz jego uczestnikami. Umowa przewiduje zapoznanie się z funkcjonowaniem i organizacją bliźniaczych departamentów, a także codzienną praktyką i problemami sprawowania nadzoru nad podmiotami rynku kapitałowego, korzystającymi ze swobody świadczenia usług na terenie UE.

Usprawnieniu sprawowania nadzoru nad uczestnikami rynku kapitałowego działającego w realiach wolnego rynku służyć ma również część inwestycyjna umowy, a mianowicie stworzenie aplikacji nadzoru nad giełdą (ANG).

Współpraca mająca na celu realizację umowy rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, kiedy to w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd rozpoczął działalność doradca przedakcesyjny, przedstawiciel COB, który ma służyć pomocą w przygotowaniu urzędu do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Doradca przedakcesyjny będzie pracował w urzędzie Komisji do końca stycznia 2002 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)