Notowania

efk
19.12.2011 09:35

Łączą się platformy cyfrowe. To już pewne

TVN wraz z ITI Media Group Limited zawarły umowy ustanawiające strategiczne partnerstwo z Grupą Canal Plus i połączenie działalności ITI Neovision, operatorem platformy n i Canal Plus Cyfrowy, operatorem platformy Cyfra Plus, a celem transakcji jest połączenie platformy n i Cyfry Plus.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zarząd TVN podpisał ostateczną i w pełni obowiązującą umowę z CANAL+ dotyczącą połączenia platform telewizji satelitarnej _ n _ i CYFRA+.

_ W dniu 18 grudnia Zarząd TVN podpisał ostateczną i w pełni obowiązującą umowę z CANAL+ dotyczącą połączenia platform telewizji satelitarnej _n" i CYFRA+, wskutek którego powstanie wiodący operator płatnej telewizji segmentu premium w Polsce" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

W ramach transakcji TVN wniesie swoją spółkę zależną ITI Neovision w zamian za 32 proc. udziałów w n/C+. Jednocześnie CANAL+ wniesie platformę CYFRA+ obejmując 51 proc. udziałów w n/C+.

Po zamknięciu transakcji LGI Ventures (UPC), obecny partner CANAL+ z 25 proc. udziałów w CYFRA+, zostanie mniejszościowym udziałowcem n/C+ posiadającym 17 proc. akcji. TVN, CANAL+, _ n _ i CYFRA+ podpisały umowę udziałowców, która zabezpiecza prawa TVN jako mniejszościowego właściciela n/C+ i zapewnia potencjalne opcje wyjścia z inwestycji 3 lub 4 lata po zamknięciu transakcji.

Nowym prezesem n/C+ zostanie prezes Zarządu Grupy TVN Markus Tellenbach. Stanowisko wiceprezesa obejmie Beata Mońka. Zamknięcie transakcji wymaga akceptacji przez organy regulacyjne - decyzja oczekiwana jest w drugiej połowie 2012 roku.

Jak podał w komunikacie TVN, połączenie platform stanowi atrakcyjną możliwość konsolidacji tego rynku i stworzenie wiodącego operatora płatnej telewizji segmentu premium, z liczącą 2,5 mln bazą klientów. Połączenie to dodatkowo pozwoli na wykorzystanie istniejącego partnerstwa _ n _ z Grupą TP do dystrybucji usług płatnej telewizji TVN.

_ Dzięki połączeniu platform satelitarnych realizujemy swój strategiczny cel konsolidacji polskiego rynku płatnej telewizji, ustanawiając jednocześnie podstawę do przyszłego wzrostu. Ten olbrzymi potencjał budowy wartości wzmacnia Grupę TVN oraz pozwala wraz z CANAL+ otworzyć nowy rozdział dla naszych akcjonariuszy. Razem z Beatą Mońka, Prezes platformy CYFRA+ i przyszłą Vice-Prezes połączonego operatora, stworzymy światowej klasy kierownictwo zdolne do podjęcia wyzwań, jakie stawia rosnąca konwergencja polskiego sektora medialnego _ - poinformował cytowany w komunikacie Tellenbach.

Zgodnie z zapowiedzią ITI, w celu głębszego wzmocnienia strategicznego partnerstwa z TVN, CANAL+ pośrednio zainwestuje w TVN poprzez zakup od Grupy ITI za ok. 230 mln euro 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce kontrolowanej w 100 proc. przez ITI i będącej właścicielem Polish Television Holdings ("PTH") - spółki-matki TVN, posiadającej 51 proc. jej akcji.

CANAL+ i ITI podpisały też umowę akcjonariuszy, zapewniającą CANAL+ potencjalną ścieżkę przejęcia pełnej kontroli nad N-Vision w 3 lub 4 roku po zamknięciu transakcji.

Transakcja nie powoduje wcześniejszego wykupu obligacji TVN i PTH, ani konieczności obowiązkowego wezwania do sprzedaży akcji TVN znajdujących się w obrocie giełdowym.

Grupa TVN - która należy do Grupy ITI - jest właścicielem dziesięciu kanałów telewizyjnych: TVN, TVN7, TVN24, TVN CNBC, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, Telezakupy Mango, ITVN, NTL. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od grudnia 2004 r. Do Grupy TVN należy Grupa Onet.pl SA, w skład której wchodzi: Onet.pl, OnetBlog, Sympatia.pl, Onet.tv, OnetLajt, OnetSkype, Zumi, tvn24.pl i Plejada.pl. W ramach holdingu ITI samodzielnie funkcjonuje kanał Religia tv.

W październiku 2006 roku Grupa ITI wprowadziła na rynek platformę cyfrową _ n _. Do Grupy ITI należą też: sieć kin Multikino oraz klub piłkarski Legia. Holding posiada też udziały w Wydawnictwie Pascal i Tygodniku Powszechnym.

Canal+ należy do Vivendi, francuskiego koncernu medialnego obecnego na rynku muzycznym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, filmowym, wydawniczym, internetowym i gier komputerowych. W skład Grupy, oprócz Canal+, wchodzą m.in. Universal Music Group, SFR, GVT i Maroc Telecom Group.

Zgodnie z aktualnymi szacunkami Zarządu TVN, wartość 32 proc. udziału TVN w _ n/C+ _ jest równa około 1,9 mld zł

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: efk, tvn, cyfra plus, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz