Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Leszek Czarnecki sprzedaje biznes w Rosji. Akcje Getin Holding wystrzeliły

0
Podziel się:

Wartość transakcji przekracza 170 mln złotych.

Leszek Czarnecki sprzedaje biznes w Rosji. Akcje Getin Holding wystrzeliły
(Money.pl)

Getin Holding zawarł umowę sprzedaży wszystkich akcji działającej na terenie Federacji Rosyjskiej, spółki leasingowej Carcade. Wartość transakcji to 3 mld rubli, czyli około 172,5 mln złotych. Kupującym jest firma Artertesia Consulting Ltd, powiązana z rosyjskim BinBankiem. Powodem zakończenia działalności spółki w Rosji jest wysokie ryzyko ekonomiczne i polityczne. W reakcji na te informacje akcje Getin Holding zyskują nawet 8 procent.

Aktualizacja 16:20

Finalizacja umowy przewidywana jest na czwarty kwartał tego roku. Aby jednak doszła ona do skutku, potrzeba jest zgoda Rosyjskiego Urzędu Antymonopolowego. Na koniec czerwca 2015 roku aktywa grupy Carcade były warte 20,167 mld rubli, czyli około 1,16 mld złotych. Kapitał własny spółki wynosi 3,123 mld rubli, co daje równowartość około 179,6 mln złotych.

_ - _Decyzja o całkowitym wycofaniu się z rynku rosyjskiego jest pochodną wysokiego ryzyka ekonomicznego i politycznego związanego z prowadzeniem działalności przez polski podmiot na terytorium Federacji Rosyjskiej. Prowadzenie biznesu na rynku leasingowym przy założeniu finansowania tej działalności przez rosyjskie banki stało się w ostatnich miesiącach bardzo trudne _ – _powiedział Piotr Kaczmarek, prezes zarządu Getin Holding.

Dodał, że transakcja ta nie będzie miała negatywnego wpływu na wyniki za czwarty kwartał spółki.

Zostają na Ukrainie i Białorusi

_ _

Grupa Getin Holding chce w ten sposób ograniczyć ryzyko związane z działalnością na rynku o niekorzystnej sytuacji ekonomicznej i politycznej jak również zwiększenie efektywności alokacji aktywów.

- Mimo trudnej sytuacji na Ukrainie i na Białorusi, zarząd Holdingu dostrzega znaczący potencjał biznesowy sektora bankowego w tych krajach. Dlatego w chwili obecnej nie planujemy wycofywać się z innych rynków Europy Wschodniej – podkreśla Piotr Kaczmarek.

"Środki pozyskane z transakcji zostaną zainwestowane na rynkach o niższym poziomie ryzyka i stabilniejszej sytuacji polityczno-ekonomicznej. W najbliższym czasie grupa rozważa zwiększenie zaangażowania kapitałowego m.in. w Rumunii, gdzie posiada bank oraz spółkę leasingową. Holding nie wyklucza również ekspansji na inne rynku Europy Środkowej i Południowej" - napisano w komunikacie.

Reakcja inwestorów

Akcje Getin Holding notowane na warszawskiej giełdzie zyskiwał w środę ponad 8 procent. Widać informacja ta spodobała się inwestorom.

Notowania akcji Getin Holding w środę

Głównym akcjonariuszem Getin Holding jest Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków. Posiada on 57,02 proc. akcji spółki. Jest on również właścicielem ponad 50 proc. akcji Getin Noble Banku, który zyskuje w środę ponad 12 proc.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)