Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Przemysł w górę najszybciej w tym roku

Czarnecki bliżej sprzedaży LC Corp. Na 3 lata porzuci deweloperkę

Czarnecki bliżej sprzedaży LC Corp. Na 3 lata porzuci deweloperkę

Leszcze Czarnecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę wieżowca Sky Tower. Fot. Milosz Poloch/REPORTER
Leszcze Czarnecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę wieżowca Sky Tower.

Trzy firmy zajmą się sprzedażą należących do miliardera Leszka Czarneckiego akcji grupy deweloperskiej LC Corp. Jak zapowiedział biznesmen, po wyjściu z inwestycji wartej blisko pół miliarda złotych, zrezygnuje z funkcji szefa rady nadzorczej i przez 3 lata nie stworzy innej spółki z branży deweloperskiej.

W poniedziałek informowaliśmy, że biznesmen Leszek Czarnecki chce sprzedać swój deweloperski biznes i w tej sprawie rozmawia z podmiotami, które mogłyby pośredniczyć w sprzedaży udziałów w grupie LC Corp. Teraz już wiemy, że doszło do porozumienia i podpisania umowy.

Mercurius Dom Maklerski oraz współprowadzący mBank oraz Trigon Dom Maklerski zobowiązały się do zorganizowania i przeprowadzenia oferty sprzedaży wszystkich akcji LC Corp będących w posiadaniu Czarneckiego. Mowa o prawie 51,2 proc. udziałów, dzięki którym biznesmen bezpośrednio i pośrednio (przez Getin Noble Bank, Open Finance i Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie) kontrolował spółkę.

Łącznie jest to prawie 230 mln udziałów. Minimalna cena sprzedaży pojedynczej akcji została ustalona na 2,05 zł. W efekcie Leszek Czarnecki może zainkasować za nie co najmniej 470 mln zł.

Czarnecki: trudne czasy dla banków


 

W podpisanej właśnie umowie biznesmen zobowiązał się, że do sprzedaży akcji przez okres kolejnych 3 lat w Polsce nie będzie tworzyć nowej spółki lub innego podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną do LC Corp, czyli koniec z deweloperką.

Czarnecki nie będzie mógł też wypowiadać umowy zawartej 6 grudnia 2013 roku, w której odroczył do końca 2019 roku termin płatności przez LC Corp ceny za akcje w Sky Tower S.A z siedzibą we Wrocławiu.

Po sprzedaży udziałów zrezygnuje też z pełnionej funkcji w radzie nadzorczej spółki oraz zrzeknie się wszelkich roszczeń z tego tytułu.

LC Corp to deweloper, który stoi za budową między innymi wrocławskiego Sky Towera. Biurowiec jest jednym z symboli stolicy Dolnego Śląska. Wieża jest najwyższym budynkiem w Polsce w kategorii "wysokość do dachu".

Oprócz biurowców i lokali usługowych LC Corp buduje też zwykłe mieszkania. Nieruchomości dewelopera powstają w sześciu największych miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. W 2016 roku grupa wypracowała 113 mln zł zysku notując ponad pół miliarda złotych sprzedaży.

Sam Leszek Czarnecki to numer sześć listy najbogatszych Polaków. Jego majątek jest wyceniany na ponad 3,5 mld zł.

akcje, giełda, leszek czarnecki, lc corp, sky tower
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Kamil bobula
2017-09-19 22:26
Kupno u niego Mieszkania to nie był by zły pomysł heh a w Rzeszowie też coś Inwestują chyba pozdrawiam :)
bcg
2017-09-14 19:07
Home Broker gasi światło
ahx
2017-09-14 11:32
Rynek zweryfikował biznesowe umiejętności!
Może pojmie w końcu, że cwaniackie zagrywki to
za mało aby odnieść sukces.
Pokaż wszystkie komentarze (10)