Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lima nie wyklucza przejęcia w tym roku

0
Podziel się

Dystrybutor wyrobów tytoniowych Lima, który część środków z emisji chce przeznaczyć na akwizycje, nie wyklucza pierwszego przejęcia jeszcze w tym roku.

Lima nie wyklucza przejęcia w tym roku
(ITAR TASS/PAP)
bCZqoKol

Dystrybutor wyrobów tytoniowych Lima, który część środków z emisji chce przeznaczyć na akwizycje, nie wyklucza pierwszego przejęcia jeszcze w tym roku.

Lima chce dzięki akwizycjom i wzrostowi organicznemu zwiększyć przychody do około 1,2 mld zł w 2011 roku, z 713,4 mln zł zaplanowanych na 2008 rok. - _ Prowadzimy średnio zaawansowane rozmowy z czterema podmiotami. Nie wykluczamy przejęcia w tym roku _ - powiedział prezes Lima SA Mirosław Makieła.

- _ Prognozy na 2008 rok zakładają tylko wzrost organiczny. Gwałtowny wzrost spółki przewidujemy w latach 2009 i 2010 _ - dodał Jacek Łopatniuk, wiceprezes spółki.

Spółka chce do roku 2011 zwiększyć przychody o około 500 mln zł, do 1,2 mld zł. - _ W tym okresie oczekujemy wzrostu udziałów rynkowych spółki do około 7-8 proc. _ - powiedział Makieła.

bCZqoKon

Według danych spółki, Lima posiada 4-5 proc. udziału w rynku dystrybucji wyrobów tytoniowych. Największym graczem na tym rynku jest Lekkerland, który ma 13 proc. udziału, a następnie Eurocash (około 8 proc.) i Ruch (7-8 proc.).

Przedstawiciele spółki poinformowali, że alternatywą dla przejęć będzie otwieranie własnych, nowych hurtowni. Spółka zamierza otwierać oddziały głównie w Polsce Wschodniej.

Lima zaoferuje wkrótce 2.200.000 akcji serii B, oferowanych w ramach subskrypcji otwartej, z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy oraz 900.000 sprzedawanych akcji serii A. Maksymalna cena emisyjna wynosi 13 zł. Oznacza to, że z emisji spółka maksymalnie mogłaby pozyskać 28,6 mln zł brutto.

Spółka spodziewa się, że pozyska z emisji mniej środków, niż zakłada prospekt.

bCZqoKot

- _ Cena maksymalna była ustalona już dawno, w innych warunkach giełdowych i rynkowych. My wyceniamy jedną akcję spółki na 7,41 zł i na podstawie tej wyceny będą ustalane widełki cenowe _ - powiedział Sebastian Pająk z DM Penetrator, oferującego akcje spółki.

- _ Spółka pozyska z emisji mniej środków, niż zakłada prospekt, ale nie będzie miało to wpływu na rozwój firmy. Będziemy korzystać z kapitałów własnych i kredytów _ - dodał Łopatniuk.

Jego zdaniem, Lima będzie potrzebować mniej środków na przejęcia, niż zakładała w ubiegłym roku, kiedy to prospekt był składany w Komisji Nadzoru Finansowego, ponieważ obecnie hurtownie tytoniu wyceniają niżej swoją wartość.

Według informacji zawartych w prospekcie, Lima zamierza przeznaczyć z emisji 16,6-18,6 mln zł na zasilenie kapitału obrotowego, a pozostałe 7-9 mln zł na przejęcia. Spółka ocenia, że zwiększenie kapitału obrotowego jest niezbędne w związku z zamierzonym zwiększeniem skali działalności oraz podwyżkami akcyzy na wyroby tytoniowe.

bCZqoKou

Zapisy na akcje potrwają od 17 do 19 czerwca. Budowa księgi popytu odbędzie się w dniach 11-12 czerwca. Cena emisyjna ma zostać ustalona do 17 czerwca.

W 2007 roku zysk netto firmy wzrósł do 4,02 mln zł z 3,44 mln zł przed rokiem, EBIT do 5,7 mln zł z 4,77 mln zł, a przychody zwiększyły się do 704,2 mln zł z 604,8 mln zł.

Prognoza na ten rok zakłada zysk netto na poziomie 4,6 mln zł, zysk operacyjny 6 mln zł i przychody 713,4 mln zł.

bCZqoKoO
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)