Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Marvipol debiutuje na GPW po raz drugi. Euforia nie trwała długo

0
Podziel się:

W pierwszych minutach handlu inwestorzy mogli zarobić nawet kilkanaście procent.

Na warszawskim parkiecie pojawiła się kolejna spółka.
Na warszawskim parkiecie pojawiła się kolejna spółka. (STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews)

Fenomenalnie zadebiutowały na giełdzie akcje dewelopera - Marvipol Development. W pierwszych minutach handlu inwestorzy mogli zarobić nawet kilkanaście procent. Choć takie zyski były do zrealizowania dosyć krótko, wejście spółki na GPW może być zapamiętane na długo. Był to bowiem w praktyce już drugi jej debiut.

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowały we wtorek akcje spółki Marvipol Development. Pierwsze transakcje wywindowały notowania dewelopera nawet 17 proc. do góry. Kurs jego akcji wzrósł z 7,35 zł do 8,60 zł.

Ta euforia inwestorów nie trwała jednak długo. Po 30 minutach handlu cena akcji zaliczyła mocny spadek. Dalej spółka jest na plusie, ale tylko kilka procent.

To wyjątkowy debiut giełdowy. Dla wielu obserwatorów nazwa Marvipol jest znajoma. Jej akcjami można było obracać od blisko 10 lat. Skąd więc ponowne wejście na GPW? Wynika to z podziału spółki na dwa osobne podmioty.

W listopadzie właściciele Marvipolu zdecydowali o rozdzieleniu działalności. Część motoryzacyjna znalazła się w spółce British Automotive Holding (BAH), a działalność deweloperska, obejmująca projekty magazynowe oraz budownictwo mieszkaniowe trafiła do nowego podmiotu o nazwie Marvipol Development. Akcje BAH pozostały po "starym" Marvipolu, a nowe akcje Marvipol Development właśnie do nich dołączyły jako osobny byt.

- Sukcesem zamykamy ten złożony i pod wieloma względami bezprecedensowy, w skali polskiego rynku kapitałowego, proces podziału grupy Marvipol na dwie samodzielne publiczne spółki. Zdecydowaliśmy się na podział holdingu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów giełdowych, preferujących jednolite biznesowo spółki - mówił prezes Marvipol Development oraz British Automotive Holding Mariusz Książek.

Zachowanie inwestorów podczas wtorkowej sesji wskazuje, że faktycznie z zadowoleniem przyjęli podział.

Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?

Przy okazji zapowiadanego wcześniej debiutu prezes deweloperskiej spółki nakreślił plany na przyszłość dla nowego podmiotu.

- Stawiamy na inwestycje zlokalizowane przy autostradach i największych aglomeracjach Polski. Z kilku analizowanych obecnie projektów trzy są zlokalizowane w rejonie Warszawy. Mamy potencjał, aby w ciągu pół roku podwoić skalę działalności w tym segmencie - podkreślali przedstawiciele spółki na specjalnie zorganizowanym czacie z inwestorami.

Marvipol liczy na dobrą współpracę z grupą Panattoni - liderem rynku magazynowego w Polsce i w Europie, w zakresie wspólnej realizacji projektów magazynowych. Obecnie partnerzy realizują projekty w gminie Grodzisk Mazowiecki o powierzchni około 70 tys. metrów kwadratowych, w aglomeracji śląskiej o powierzchni około 35 tys. metrów kwadratowych, w okolicach Krakowa (35 tys. metrów kwadratowych) i w okolicach Łodzi (50 tys. metrów kwadratowych).

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)