Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME podpisało z branżą list intencyjny ws. rozwoju rynku elektromobilności

0
Podziel się:
ME podpisało z branżą list intencyjny ws. rozwoju rynku elektromobilności

Ministerstwo Energii (ME) podpisało z wiodącymi organizacjami związanymi z branżą elektromobilności list intencyjny, którego celem jest prowadzenie konsultacji i wypracowywanie najlepszych rozwiązań prawnych i organizacyjnych, przyczyniających się do rozwoju rynku, podało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

"Rozwój elektromobilności w Polsce to jeden z naszych priorytetów. Może on mieć kluczowe znaczenie dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Stawiamy sobie ambitne cele, które chcemy realizować we współpracy z przedsiębiorcami, instytucjami oraz stroną społeczną" - powiedział wiceminister Michał Kurtyka, cytowany w komunikacie.

Przypomniał, że Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, iż do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln samochodów elektrycznych, a działania rządu mają także przyczynić się do elektryfikacji transportu publicznego.

Kurtyka zauważył także, że podpisanie listu intencyjnego w sprawie współpracy w zakresie elektromobilności i paliw alternatywnych z organizacjami pozarządowymi jest inicjatywą symbolicznie rozpoczynającą stałą współpracę między ME a sektorem pozarządowym w tym obszarze.

"Wierzę, że dzięki wymianie doświadczeń i wiedzy oraz ścisłej współpracy z naszymi partnerami skuteczniej zrealizujemy cele, które przed sobą stawiamy. Umożliwi nam to również stworzenie ekosystemu elektromobilności" - podkreślił Kurtyka.

"Jest wiele kwestii w zakresie elektromobilności i paliw alternatywnych, które wymagają szerokiej debaty i doprecyzowania, jak np. kluczowa z punktu widzenia całego rynku infrastruktura i model jej rozwoju, oczekiwane systemy dopłat do zakupu samochodów elektrycznych czy kwestie dotyczące bezpośrednio wsparcia samorządów modernizujących transport publiczny. Wierzymy, że dialog branżowy pozwoli wypracować najlepsze rozwiązania" - powiedział z kolei dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Oprócz Ministerstwa Energii oraz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), w konsultacjach wezmą udział także dwie organizacje: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych i Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności. Beneficjentami rozwiązań wypracowywanych w ramach współpracy mają być m.in. polskie firmy oferujące nowoczesne produkty i usługi w segmencie elektromobilności i paliw alternatywnych, przemysł energetyczny, w tym takie firmy jak Polska Grupa Energetyczna (PGE), Tauron Polska Energia, Grupy Energa i Enea, grupa kapitałowa PGNiG, Eletromobility Poland czy Innogy Polska, jak również spółki paliwowe (Orlen, Lotos) i koncerny motoryzacyjne, podano także w komunikacie.

Zdaniem PSPA, rynek elektromobilności nie rozwinie się bez aktywnego wsparcia państwa i dialogu z branżą. Cele są ambitne, bo według rządowych dokumentów, już w 2020 roku po polskich drogach ma jeździć niemal 80 tys. pojazdów elektrycznych (obecnie jest ich niecałe dwa tysiące) i działać ponad 6 tysięcy punktów ładowania (dzisiaj jest ich ok. 150).

"Ścisła współpraca administracji centralnej, samorządów oraz biznesu, jak dowodzą przykłady międzynarodowe, to najlepsza praktyka budowy rynku. W Holandii działa platforma publiczno-prywatna na rzecz rozwoju elektromobilności pod nazwą Formula E-Team. Osiągnięto tam ambitne cele rozwojowe w postaci blisko 120.000 pojazdów elektrycznych oraz ponad 30 tys. punktów ładowania. Niemiecka Die Nationale Plattform Elektromobilität, która efektywnie koordynuje rozwój rynku infrastruktury i pojazdów elektrycznych, jest organem doradczym Rzadu Federalnego Niemiec. W Szwajcarii potrzebę stworzenia podobnej platformy dostrzeżono już w 1980 roku, powołując organizację e'mobile" - podsumował Mazur.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)