Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mercor daje sobie 4 lata na powrót sprzedaży do poziomu...

0
Podziel się:

Spółka zapowiedziała też, że przeznaczy 60 mln zł na spłatę zadłużenia. Na koniec czerwca dług wynosił 89 mln zł.

presez Mercor, Krzysztof Krempeć
presez Mercor, Krzysztof Krempeć (mateirały prasowe)

Mercor chce w 3-4 lata wrócić do przychodów na poziomie sprzed sprzedaży części działalności firmy w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych, czyli do 400 mln zł rocznie - poinformował prezes spółki Krzysztof Krempeć (na zdjęciu).

_ - Uważam, że w 3-4 lata wrócimy do poziomów sprzedaży, jakie uzyskiwaliśmy przed sprzedażą części naszej działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych, czyli około 400 mln zł przychodów rocznie _ - powiedział na konferencji Krempeć.

Mercor 6 września podpisał przedwstępną umowę sprzedaży części biznesu w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych firmie Assa Abloy za 221 mln zł. W roku obrotowym 2012/2013 grupa Mercor wygenerowała w ramach tej części działalności ok. 180 mln zł przychodów ze sprzedaży. Łączne przychody spółki wyniosły 389,5 mln zł, a skonsolidowana strata netto 45,8 mln zł.

Zawarcie umów przyrzeczonych powinno nastąpić do 23 grudnia 2013 roku. Jest możliwość przedłużenia terminu realizacji umowy o kolejne dwa miesiące. Zarząd Mercora pod koniec grudnia przedstawi propozycję podzielenia się z akcjonariuszami co najmniej połową wpływów z transakcji.

_ - Nasi doradcy z KPMG i Clifford Chance pracują nad tym, by znaleźć drogę prawną do podzielenia się z akcjonariuszami pieniędzmi z transakcji. Rozważamy kilka rozwiązań. Chcielibyśmy przekazać na ten cel co najmniej 50 proc. przepływów ze sprzedaży. Przeszkodą do wypłaty dywidendy jest to, że w ostatnich dwóch latach obrotowych notowaliśmy stratę _ - powiedział. - _ Propozycję chciałbym przedstawić pod koniec grudnia, kiedy sfinalizujemy transakcję _ - dodał.

Mercor zapowiedział, że przeznaczy 60 mln zł na spłatę zadłużenia. Na koniec czerwca 2013 r. dług spółki wynosił 89 mln zł. - _ 20-25 mln chciałbym przeznaczyć na inwestycje _ - powiedział Krempeć. - _ Nie przewidujemy żadnych akwizycji. Chcemy zwiększać moce produkcyjne i rozwijać kanały dystrybucji. Nie można wykluczyć, że możemy przejąć małą sieć sprzedaży, ale obecnie nie mamy żadnych konkretnych projektów _ - dodał.

Mercor skupi się na poszerzaniu portfolio produktowego w funkcjonujących obecnie segmentach działalności. - _ Zwiększanie oferty produktowej będzie się odbywało w segmentach rynku, które obecnie znajdują się w portfelu Mercoru, czyli systemów oddymiania, wentylacji i zabezpieczeń konstrukcji. Nie zamierzamy rozwijać nowej nogi biznesu _ - powiedział prezes.

Krempeć poinformował, że wykorzystanie mocy produkcyjnych w szczycie sezonu sięga 90 proc. - _ Nasza branża charakteryzuje się dużą sezonowością. Jesienią wykorzystanie mocy produkcyjnych sięga 90 proc. w fabryce w Cieplewie. W trakcie sezonu duże wykorzystanie jest także w zakładzie Tuła w Rosji. Większe możliwości ma hiszpańska Tecresa. Zimą i wczesną wiosną wykorzystanie spada do 50 proc. _ - powiedział.

_ - Nie produkujemy na magazyn, ponieważ większość wyrobów jest zamawiana indywidualnie, pod określony projekt. Ograniczenia mocy produkcyjnych są więc odczuwalne _ - dodał.

Mercor chce rozwijać sprzedaż eksportową w Europie, Afryce Północnej i regionie Zatoki Perskiej. - _ Chcemy rozwijać sprzedaż eksportową i zwiększać udział eksportu w przychodach. Przed transakcją było to około 50 proc., a w nowej strukturze będzie to znacznie powyżej 50 proc. _ - powiedział Krempeć. - _ Naszą ofertę chcemy kierować do Francji, państw Beneluksu i Skandynawii. Ponadto nasza hiszpańska spółka będzie rozwijać sprzedaż do krajów Afryki Północnej oraz regionu Zatoki Perskiej _ - dodał.

Zdaniem prezesa perspektywy dla rozwoju polskiego rynku w 2014 r. są pozytywne. - _ Perspektywy dla polskiego rynku w 2014 r. są pozytywne. Poprawia się sytuacja makroekonomiczna, rozpocznie się nowa perspektywa funduszy unijnych. Obserwujemy wiele inwestycji publicznych, większość uniwersytetów buduje lub remontuje budynki, zaplanowane są inwestycje w kilkaset dworców kolejowych _ - powiedział.

_ - W energetyce wszystko dopiero przed nami. Rynek tworzą nie tylko budowy nowych bloków, ale i obowiązkowe remonty starych _ - dodał.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)