Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: Lista przesłanek 'należytej staranności' będzie gotowa pod koniec X br.

0
Podziel się:
MF: Lista przesłanek 'należytej staranności' będzie gotowa pod koniec X br.

Lista przesłanek "należytej staranności" dla przedsiębiorców płacących VAT, będącej elementem uszczelniania VAT zostanie opracowana do końca października br., poinformował wiceminister finansów Paweł Gruza.

"Będziemy starać się, by katalog dobrych praktyk w zakresie dopełnienia należytej staranności ujrzał światło dzienne z końcem października br." - powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza podczas podsumowania pierwszego etapu konsultacji podatkowych należytej staranności.

"Chcemy, by przesłanki do ustaleń katalogu należytej staranności były adekwatne do poziomu rozwoju przedsiębiorstw i możliwości technicznych firm - taki mamy cel. Daje to możliwość adekwatnego działania po stronie przedsiębiorstw" - dodał.

Celem opracowania listy przesłanek należytej staranności przez Ministerstwo Finansów jest uświadomienie uczciwych przedsiębiorców, jakie czynności powinni podjąć, aby nie być narażonym na ryzyko zakwestionowania u nich przez organy podatkowe prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Konsultacje podatkowe w sprawie listy przesłanek należytej staranności po stronie nabywcy w transakcjach krajowych w kontekście prawa do odliczenia podatku naliczonego rozpoczęły się w MF pod koniec czerwca i trwały do 28 lipca 2017 roku. Jest to związane z procederem wykorzystywania mechanizmów konstrukcji podatku VAT do uzyskiwania niezgodnych z prawem korzyści. Dotyczy to uszczuplania należności budżetu państwa poprzez wyłudzanie nienależnego zwrotu tego podatku lub nieodprowadzanie należności podatkowych z tytułu VAT. Uczestnikami tego procederu mogą stać się również uczciwi, lecz nieostrożni przedsiębiorcy, którzy narażają się na możliwość zakwestionowania przez organy podatkowe ich prawa do odliczenia podatku naliczonego.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)