Notowania

budownictwo
26.03.2018 15:23

MIR: Tunel w Świnoujściu z pozytywną opinią, decyzja o dofinansowaniu do 3 mies.

Eksperci unijnej agendy Independent Quality Review wydali pozytywną opinię o projekcie budowy drogowego połączenia między wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu, podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Kolejny krok to zgoda Komisji Europejskiej na dofinansowanie inwestycji - resort spodziewa się jej w ciągu trzech miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Opinię przygotowali analitycy unijnej agendy Independent Quality Review, którzy przed zatwierdzeniem dofinansowania unijnego oceniają jakość i stopień przygotowania największych inwestycji infrastrukturalnych. Ich rekomendacja to ostatni krok przed zatwierdzeniem dofinansowania dla tej inwestycji przez Komisję Europejską" - czytamy w komunikacie.

Obecnie zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80% populacji Świnoujścia i to tam znajduje się centrum miasta. Z kolei po wschodniej części cieśniny zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe - Warszów i Centrum. Promy kursują co 20 minut. Przepłynięcie cieśniny zajmuje połowę krócej, przypomina resort.

Świnoujście planuje zrealizować inwestycję do końca 2021 r. Najważniejszą częścią projektu będzie tunel o długości 1,76 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod Świną. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego - ponad 775 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Świnoujska inwestycja jest jednym z 27 projektów, które otrzymały dofinansowanie w konkursie na zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich. Podpisana pod koniec kwietnia 2017 r. umowa między miastem Świnoujście a Centrum Unijnych Projektów Transportowych ma charakter warunkowy. Ze względu na dużą wartość inwestycji, zgodę na jej dofinansowanie musi jeszcze wyrazić Komisja Europejska, czytamy także w materiale.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2018

m-53[QUOTE] Przepłynięcie cieśniny zajmuje połowę krócej [/QUOTE] Tłumacz pilnie potrzebny

Rozwiń komentarze (1)