Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniejszościowi akcjonariusze odrzucają propozycje zarządu Stomilu

0
Podziel się:

Propozycja zarządu Stomilu Olsztyn dotycząca powołania dodatkowych dwóch biegłych rewidentów do zbadania sytuacji w spółce nie satysfakcjonuje mniejszościowych akcjonariuszy

- poinformował Piotr Rzeźniczak z Pioneer PPTFI.

'Propozycja zarządu Stomilu Olsztyn jest nie do przyjęcia. W dalszym ciągu oczekuję zwołania przez sąd NWZA i wyboru firmy audytorskiej zaproponowanej przez instytucje finansowe' - powiedział PAP we wtorek Rzeźniczak.

Mniejszościowi akcjonariusze, wśród których znajdują się m.in. Pioneer PPTFI, DWS Polska oraz OFE PZU Złota Jesień, chcą, aby audyt w Stomilu przeprowadziła firma BDO Polska.

W poniedziałek Stomil poinformował, że podpisze umowy z PriceWaterhouseCoopers i KPMG w sprawie przeprowadzenia audytu ad hoc w spółce.

W komunikacie dodano, że zarząd Stomilu ma nadzieję, iż inwestorzy finansowi uznają inicjatywę zarządu za satysfakcjonującą i zapowiedział podjęcie dalszych działań zmierzających do rozwiązania sporu między akcjonariuszami.

Podczas NWZA Stomilu 7 marca, główny akcjonariusz spółki, Michelin, przegłosował wybór firmy Arthur Andersen na biegłego rewidenta. Stało się to wbrew stanowisku innych udziałowców, którzy uważają, że Arthur Andersen, który badał sprawozdania finansowe Stomilu w ubiegłych latach, nie gwarantuje pełnej wiarygodności badania.

Zdaniem Rzeźniczaka przyjęcie propozycji zarządu Stomilu byłoby bardzo kosztowne, gdyż wymagałoby zapłacenia przez spółkę za usługi trzech audytorów. Wynagrodzenie Artura Andersena będzie kosztowało Stomil 55 tys. zł.

'Ponadto wyboru audytora dokonują akcjonariusze podczas walnego zgromadzenia. Propozycja zarządu Stomilu nie ma więc podstaw prawnych' - powiedział.

Biegły miał zbadać zarzuty stawiane koncernowi Michelin przez akcjonariuszy mniejszościowych, a dotyczące m.in transferu zysków ze Stomilu Olsztyn do Michelin, stosowania przez Stomil Olsztyn cen transferowych w kontaktach z Michelin, oraz utrudnianie akcjonariuszom mniejszościowym dostępu do informacji.

W obronie mniejszościowych akcjonariuszy Stomilu stanął przewodniczący KPWiG Jacek Socha, który zapowiedział wystąpienie w roli prokuratora w sprawie powołania biegłego rewidenta.

Konflikt między Compagnie Financiere Michelin, posiadającej 59,2 proc. akcji Stomilu Olsztyn, a instytucjami finansowymi rozpoczął się w połowie 2000 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)