Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pzu
08.10.2009 11:41

MSP opublikowało treść ugody w sprawie PZU

PZU może zadebiutować na giełdzie w marcu 2010 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Porozumienie *miedzy Skarbem Państwa a Eureko* zakończyło dziesięcioletni spór między stronami.

Tekst Umowy Ugody i Dezinwestycji pomiędzy MSP a Eureko, wraz z załącznikami, zostały umieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu Państwa.

Efektem ugody ma być odzyskanie przez SP kontroli nad spółką i wypłata holenderskiemu ubezpieczycielowi 4,77 mld zł, z czego 3,55 mld zł do końca tego roku z dywidendy specjalnej PZU, przynależnej Skarbowi Państwa. Dodatkowo 1,224 mld zł trafi do Eureko ze sprzedaży 4,9 proc. akcji PZU, które SP wniesie do spółki specjalnego przeznaczenia - Kappa.

Eureko bezpośrednio po zawarciu ugody odda 10 proc. akcji PZU spółce specjalnego przeznaczenia, nad którą kontrolę ma SP. Holenderski ubezpieczyciel zachowa prawo własności do tych akcji, ale nie będzie mógł wykonywać z nich prawa głosu. Te akcje, a także dodatkowo 5 proc. kolejnych należących do Eureko, muszą być sprzedane w ofercie publicznej PZU.
Między Eureko i MSP trwał *dziesięcioletni konflikt *dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela.
Zgodnie z warunkami ugody, w czasie oferty publicznej ma być oferowanych ok. 20 proc. akcji PZU (15 proc. należących do Eureko i 4,9 proc. należących do Skarbu Państwa).

Po ofercie udział Eureko w akcjonariacie PZU ma wynosić 18 proc., a docelowo ma spaść do 13 proc. Ponadto przez 15 lat holenderski ubezpieczyciel nie będzie mógł powiększać swojego zaangażowania w PZU.

Do oferty publicznej PZU ma dojść do końca 2011 r., pod warunkiem braku sprzeciwu Eureko, które ma prawo do jednego weta, ale tylko w sytuacji, gdy wycena PZU byłaby niższa od dzisiejszej.

Wówczas - jak przewiduje ugoda - do oferty publicznej musi dojść do końca 2012 r. Celem MSP jest debiut giełdowy spółki w 2010 r. Według wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika, mogłoby to nastąpić w lutym lub marcu 2010 roku.

Tagi: pzu, eureko, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz