Notowania

gaz łupkowy w polsce
04.07.2012 08:25

MSP potwierdza. Tarnów i PKN Orlen mogą...

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdza, że do współpracy w zakresie poszukiwań gazu łupkowego mogłyby dołączyć Azoty Tarnów i PKN Orlen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdza, że do współpracy w zakresie poszukiwań gazu łupkowego mogłyby dołączyć Azoty Tarnów i PKN Orlen.

Na pytanie, czy prawdziwe są doniesienia medialne wskazujące na możliwe dołączenie do współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego PKN Orlen i Azotów Tarnów, odpowiedział:

- _ Jak najbardziej. Liderem w poszukiwaniu gazu z łupków w Polsce jest również PKN Orlen, który posiada osiem koncesji, prowadzi zaawansowane prace i jest zainteresowany strategicznym partnerstwem z innymi spółkami z tego sektora w w Polsce. Natomiast chemia jest ogromnym odbiorcą gazu wydobywanego w Polsce. Ponad 2 mld m sześc gazu dziś jest kierowane bezpośrednio do naszych spółek chemicznych _.

Dziś zostanie podpisane porozumienie między PGNiG, KGHM, Tauronem, Eneą i PGE w sprawie współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków. _ - Porozumienie zakłada docelowe wydatki do kwoty 1,5 mld zł, zależnie od intensyfikacji prac. Mowa o budowie trzech kopalń gazu z łupków, które do 2015 r. powinny być gotowe _ - powiedział w programie I Polskiego Radia Budzanowski.

Zdaniem ministra konieczne jest skonsolidowanie sił polskich podmiotów, by przyspieszyć proces._ - By odpowiedzieć, jaki jest nasz potencjał wydobywczy, konieczne jest przeprowadzenie kilkudziesięciu odwiertów na koncesjach _ - poinformował. Dodał, że do 2015 roku potencjał ten będzie już znany.

ExxonMobile poinformował niedawno o rezygnacji z poszukiwania gazu z łupków w Polsce. Minister powiedział, że firma będzie chciała zwrócić swoje koncesje. Dodał, że to szansa dla innych firm na pozyskanie nowych koncesji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest zgoda na przejęcie ZA Tarnów Ukraiński urząd antymonopolowy wydał zgodę na przejęcie spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach (ZAT) przez Norica Holding kontrolowany przez grupę Acron.
PKN Orlen spodziewa się pogorszenia wyników PKN Orlen spodziewa się pogorszenia wyniku netto w II kw. br. z powodu czynników o charakterze jednorazowym: niższej ceny ropy, powodującej ujemny efekt LIFO, a także słabszego złotego, przekładającego się z kolei na przeszacowanie wartości kredytów.
Tyle kosztuje firmę szukanie gazu łupkowego Firmy poszukujące gazu łupkowego będą musiały wydać na poszukiwania około kilkuset milionów złotych.
Tagi: gaz łupkowy w polsce, tarnów, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz