Notowania

pkn
02.10.2008 08:12

Nafta Polska obniży wartość emisji Kędzierzyna?

Nafta Polska rozważa możliwość obniżenia wartości emisji Zakładów Azotowych Kędzierzyn, a pieniądze z emisji spółka ta mogłoby przeznaczyć na przejęcie Anwilu od PKN Orlen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nafta Polska rozważa możliwość obniżenia wartości emisji Zakładów Azotowych Kędzierzyn, a pieniądze z emisji spółka ta mogłoby przeznaczyć na przejęcie Anwilu od PKN Orlen - poinformował Marek Karabuła, prezes Nafty Polskiej.

_ - Wielkość ostateczna emisji będzie zależała od rekomendacji doradców, od programu inwestycyjnego i od sytuacji na rynku. Celem jest to, żeby spółka była na giełdzie. Jesteśmy skłonni nawet rozważyć zmniejszenie kwoty emisji _ - powiedział Karabuła.

Wcześniej zarząd Kędzierzyna mówił, że chciałby, aby spółka pozyskała z rynku około 500 mln zł.

Szef Nafty Polskiej dodał w środę, że Kędzierzyn ma kilka poważnych projektów, a Nafta wspólnie z doradcami wybierze te, o największej wartości dodanej dla spółki.

_ - Nie wykluczamy, że jednym z celów emisji jest akwizycja Anwilu.Cały czas uważamy, że konsorcjum, którego powstanie jest zapowiadane, będzie w stanie złożyć ciekawą ofertę dla PKN Orlen _ - powiedział.

_ - Z naszego punktu widzenia uważamy przejęcie Anwilu za bardzo atrakcyjny cel emisji. Ale Kędzierzyn spogląda też na inne firmy, które mogłyby być celem przejęcia _ - dodał.

Prezes Nafty Polskiej zapewnił, że Kędzierzyn będzie gotowy do debiutu w grudniu, ale ostateczny termin będzie zależał od sytuacji na rynku.

_ - Prospekt Kędzierzyna powinien trafić do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) w połowie października. Zakładamy, że prace KNF potrwają około 5-6 tygodni _ - powiedział.

Obecnie 6,28 proc. Kędzierzyna ma Skarb Państwa, Nafta Polska ma 80 proc., a resztę mają pracownicy. Po przeprowadzeniu emisji podwyższeniowej Skarb Państwa nadal zachowa kontrolę w spółce.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn wspólnie z Ciechem i Zakładami Azotowymi w Tarnowie liczą, że do 9 października uda im się zawrzeć umowę konsorcjum, która będzie przewidywała powołanie spółki celowej na zakup należącego do PKN Orlen Anwilu.

Konsorcjum byłoby zainteresowane kupnem pakietu od PKN Orlen i Skarbu Państwa, czyli ok. 90 proc. spółki. Ok. 85 proc. akcji Anwilu należy obecnie do PKN, a ok. 5 proc. do Skarbu Państwa.

Tagi: pkn, nft, mso, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz