Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Największy debiut w roku. Uniwheels w górę w pierwszym dniu notowań

0
Podziel się:

Po wczorajszym debiucie Wirtualnej Polski dziś na warszawską giełdę wszedł Uniwheels AG.

Największy debiut w roku. Uniwheels w górę w pierwszym dniu notowań
(Michał Dyjuk/Reporter)
bEBYnNzF

Po wczorajszym debiucie Wirtualnej Polski dzisiaj na GPW pojawiła się kolejna spółka. W pierwszym notowaniu akcje Uniwheels AG osiągnęły cenę 114,40 zł, co oznacza przebicie 9 procent względem ceny emisyjnej. Inwestorzy indywidualni otrzymali 240 tysięcy akcji za 25 mln zł. Reszta trafiła do inwestorów instytucjonalnych.

Niemiecka Uniwheels AG sprzedała łącznie 4,8 mln akcji po cenie 105 zł każda, co dało łączną wartość oferty 504 mln zł.

Zapisy dla inwestorów indywidualnych trwały od 17-22 kwietnia. Musieli oni składać je po cenie maksymalnej 119 zł za akcję. Po zakończeniu wstępnej fazy oferty na podstawie księgi popytu ogłoszono ostateczną cenę emisyjną w wysokości 105 zł.

bEBYnNzH

Uniwheels AG jest jednym z największych europejskich dostawców felg dla producentów samochodów oraz wiodącym producentem felg aluminiowych na europejskim rynku akcesoriów.

Środki z emisji spółka chce wykorzystać do częściowego sfinansowania budowy nowego zakładu produkcyjnego w Stalowej Woli. Pozyskane pieniądze powinny też poprawić wskaźnik rentowności kapitału własnego i dać podstawę finansowania długoterminowego rozwoju grupy kapitałowej.

Notowania dzienne akcji Uniwheels

- Jesteśmy usatysfakcjonowani poziomem osiągniętej w ofercie ceny 105 zł za akcję - jest on zgodny z naszymi wewnętrznymi założeniami. W rezultacie przeprowadzonej z sukcesem oferty publicznej zebraliśmy środki w wysokości około 62,7 mln euro brutto - środki te zostaną zainwestowane w budowę naszej trzeciej fabryki w Stalowej Woli. Zakład rozpocznie produkcję zgodnie z planem w połowie 2016 roku. Uzyskane w końcowym etapie inwestycji dodatkowe moce produkcyjne w wysokości około 1,9 mln sztuk felg zwiększą łączne moce Grupy do prawie 10 mln sztuk felg rocznie w nadchodzących latach - mówi Dr. Karsten Obenaus, dyrektor finansowy Uniwheels AG.

bEBYnNzN

W ubiegłym roku spółka wykazała 22,7 mln euro zysku netto i 362,6 mln euro przychodów.

Wyniki finansowe grupy Uniwheels
mln euro 2014 2013
Przychody 362,59 337,16
EBIT 32,64 20,22
EBITDA 46,83 34,90
zysk netto 22,77 13,25
zysk netto na akcję (zł) 7,47 4,35

Źródło: Money.pl na podstawie prospektu emisyjnego.

Kapitalizacja rynkowa Uniwheels AG po uwzględnieniu emisji nowych akcji wyniesie około 1,3 mld zł (324 mln euro). Nowi inwestorzy będą mieli około 38,7 procent udziału w kapitale zakładowym, a 61,3 procent udziału w kapitale zakładowym pozostanie w spółce UNIWHEELS Holding (Malta) Ltd, należąca do Ralfa i Michaela Schmid.

bEBYnNzO

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEBYnNAi
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)