Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A wzrosła r/r do 59 w IV kw. 2017 r.

0
Podziel się:

W Polsce przeprowadzono 59 transakcji fuzji i przejęć w IV kw. 2017 r., czyli o 3 więcej aniżeli w analogicznym okresie 2016 r., wynika z raportu "M&A Index Poland" przygotowanego przez Fordata i Navigator Capital

Navigator/Fordata: Liczba transakcji M&A wzrosła r/r do 59 w IV kw. 2017 r.

Największą grupę sprzedających w IV kw. 2017, podobnie jak w całym 2017 stanowili inwestorzy prywatni, w IV kw. odpowiadali oni za dwie trzecie zrealizowanych transakcji (67% w porównaniu do 32% w analogicznym okresie roku 2016). Drugą najczęściej zbywającą swoje udziały grupą były fundusze private equity/venture capital - 12%. Po stronie kupujących fundusze odpowiadały aż za 22% transakcji. Zaraz za nimi znalazły się podmioty z branży media/IT/telekomunikacja - 14%, oraz FMCG - 8%, podano w komunikacie poświęconym raportowi.

"Polskie przedsiębiorstwa cieszą się znaczącym zainteresowaniem funduszy private equity na tle innych krajów regionu CEE. W ubiegłym roku na Polskę szczególnie mocno postawił fundusz Coast2Coast. W IV kwartale dokonał aż trzech akwizycji - Bezglutenu, Unitop-Optimy oraz Profi. Ciekawą transakcją było również przejęcie 50% udziałów Flavourtecu przez Tar Heel Capital" - powiedział dyrektor w Navigator Capital Group Jan Kospin, cytowany w komunikacie.

Największą transakcją IV kw. 2017 r. było przejęcie 37,5% akcji Synthosu przez Michała Sołowowa w drodze wezwania. Cena nabycia pakietu papierów wartościowych wyniosła ok. 2,45 mld zł.

Eksperci zwrócili uwagę na trend konsolidacyjny w branży FMCG - w IV kw. odnotowano trzy kolejne transakcje w branży mięsnej: zakup Staropolskich Specjałów przez ZM Henryk Kania, przejęcie firmy Profi przez Bounty Brands, a także odkupienie przez SuperDrob od Indykpolu ubojni oraz zakładu wylęgu w okolicach Lublina. Jedną z najgłośniejszych transakcji ostatnich 3 miesięcy jest natomiast przejęcie Horteksu przez Mid Europa Partners od Argan Capital.

"W 2016 r. Colian wzbogacił swój portfel produktowy o brytyjską markę Elizabeth Shaw. Obecnie Colian wchodzi na rynek irlandzki, stając się właścicielem marki Lily O'Brien's. Kolejna akwizycja na rynkach zagranicznych wydaje się słusznym posunięciem Grupy Colian, gdyż budowanie pozycji poza granicami kraju za pomocą znanej marki powinno być łatwiejsze niż rozwój organiczny na nowych rynkach" - skomentował Jan Gaj, manager w Navigator Capital Group.

Z kolei w sektorze bankowości, po przejęciu pakietu akcji Banku Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju w II kwartale, doszło do przejęcia Deutsche Banku przez BZ WBK w IV kwartale.

"Rok 2018 może przynieść kolejną falę bankowych fuzji i przejęć. Kluczowym bodźcem jest chęć osiągnięcia wyższego poziomu rentowności i wzrostu skali oraz strategiczne decyzje właścicieli" - uważa Alicja Kukla-Kowalska, manager w Fordata.

Z ogólnodostępnych danych wynika, że aż 45% transakcji w IV kw. zostało zorganizowanych z użyciem systemu Virtual Data Room, co jest największym jak dotąd odnotowanym wynikiem, wskazano także w raporcie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)