Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty w IV kw., szczególnie konsumpcyjne

0
Podziel się:
NBP: Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty w IV kw., szczególnie konsumpcyjne

Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty w IV kwartale tego roku, szczególnie w segmencie kredytów konsumpcyjnych, wynika z kwartalnej ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski (NBP).

W IV kwartale 2015 r. ankietowane banki nie przewidują istotnych zmian polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie polityka ma być złagodzona.

NBP podał, że większość banków nie odczuła wzrostu popytu zgłaszanego przez przedsiębiorstwa w III kwartale. Te, które obserwowały wzrost zainteresowania kredytem uzasadniały go zwiększonym zapotrzebowaniem na finansowanie inwestycji, który - w ocenie banków - od ośmiu kwartałów jest czynnikiem wspierającym popyt na kredyty dla przedsiębiorstw.

"W poprzedniej edycji ankiety banki przewidywały znacznie wyższy popyt, zwłaszcza w przypadku kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytów długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw" - podał NBP.

W ostatnim kwartale tego roku banki deklarują dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych oraz oczekują wzrostu popytu na te kredyty.

"Należy jednak podkreślić, że od dwóch kwartałów przewidywania banków odnośnie do wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe są znacznie wyższe niż faktyczne zmiany" - czytamy w raporcie.

III kwartał 2015 r. był kolejnym, w którym banki odczuły znaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Do głównych przyczyn spadku banki zaliczyły wykorzystanie przez klientów alternatywnych źródeł finansowania - m.in. wykorzystanie nisko oprocentowanych oszczędności oraz zmianę kryteriów udzielania kredytów.

Banki istotnie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych w III kw., chociaż w poprzedniej edycji ankiety przewidywały brak zmian.

"Rozbieżność między zapowiedziami, a działaniami banków wynikała m.in. z tego, że zaostrzenia dokonała mała grupa banków o dużym udziale w rynku. Według tych banków, do zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych przyczyniły się głównie czynniki nieuwzględnione w ankiecie, tj. zalecenie KNF dotyczące podwyższenia minimalnych wydatków gospodarstw domowych przy wyliczaniu zdolności kredytowej oraz wzrost kosztu finansowania" - czytamy także.

W segmencie kredytów konsumpcyjnych w III kwartale br. popyt na kredyty konsumpcyjne nie uległ zmianie (podobnie jak polityka kredytowa), choć poprzedniej edycji ankiety banki oczekiwały wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne o znacznie większej skali. Natomiast w IV kwartale banki oczekują znacznego wzrostu popytu przy braku istotnych zmian w polityce kredytowej.

W III kwartale niewielkiemu obniżeniu marży kredytowej towarzyszyło podwyższenie poza odsetkowych kosztów kredytów. Jak podał NBP, spowodowane było to niskim poziomem stopy lombardowej wpływającym bezpośrednio na maksymalny poziom oprocentowania i dążeniem banków do utrzymania dotychczasowej zyskowności tego rodzaju kredytów.

Informacje zostały zestawione na podstawie ankiety, którą na przełomie września i października br. wypełniło 25 banków, o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 82%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)