Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Eksporterzy oczekują wzrostu liczby i wartości kontraktów na sprzedaż zagr.

0
Podziel się:
NBP: Eksporterzy oczekują wzrostu liczby i wartości kontraktów na sprzedaż zagr.

Prognozy formułowane przez eksporterów sugerują wyraźne przyspieszenie dynamiki eksportu w najbliższym czasie, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w raporcie "Szybki Monitoring NBP. Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w III kw. 2016 r. oraz prognoz na IV kw. 2016 r.".

"Prognozy formułowane przez eksporterów pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać przyspieszenia dynamiki podpisywania nowych umów eksportowych oraz dynamiki wartości eksportu. W szczególności wskaźnik prognoz eksportu wzrósł do poziomu z 2008 r., wyraźnie przekraczając długookresową średnią. Można się spodziewać, że kluczową rolę dla przyszłej dynamiki eksportu oraz jej prognoz będą odgrywać: koniunktura w strefie euro, potencjalne konsekwencje wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej oraz - w mniejszym stopniu - rozwój sytuacji gospodarczej w Chinach i Rosji" - czytamy w raporcie.

Konkurencyjność cenowa oraz opłacalność eksportu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, ocenia NBP.

"Wskazują na to zarówno bardzo niski udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z eksportu oraz niski odsetek eksporterów informujących o nieopłacalnym eksporcie, jak i kursy opłacalności eksportu rozliczanego w euro i dolarze. Tym samym bieżące notowania złotego nie stanowią bariery, a nawet wspomagają rozwoju eksportu" - czytamy dalej.

Bank centralny zwraca uwagę, że na skutek umocnienia dolara z lat 2014-2015, aktualny kurs USD/PLN jest dużo wyższy niż w I połowie 2014 r., ale tendencję wzrostową wykazuje również deklarowany przez przedsiębiorstwa kurs opłacalności importu rozliczanego w dolarze.

"Przyczyn tego wzrostu można upatrywać w działaniach dostosowawczych (np. zmiany struktury importu i cen własnych) podjętych przez importerów. Ponadto, do poprawy opłacalności importu rozliczonego w dolarze przyczyniło się również osłabienie kursu USD/PLN względem przełomu lat 2015/2016" - napisano też w raporcie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)