Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NCBiR przyznało 1 mld dofinansowania na projekty w konkursie BRIdge Alfa

0
Podziel się:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) przyznało firmom 1 mld zł  finansowania na najbardziej nowatorskie projekty na wczesnym etapie rozwoju, a następnie ich komercjalizację w ramach II konkurs BRIdge Alfa, podała instytucja. Program ma na celu zachęcenie przedsiębiorstw do podejmowania prac badawczych, które przyczynią się do rozwoju polskiej farmacji, w tym neuromedycyny.

NCBiR przyznało 1 mld dofinansowania na projekty w konkursie BRIdge Alfa
bELxQcut

"Polska gospodarka potrzebuje innowacji, a polskie firmy środków i odpowiednich zachęt do wprowadzania na rynek rodzimych technologii, produktów i usług. Skutecznie wspieramy przedsiębiorców stawiających na innowacje. To zarówno miliardy złotych, które przekazujemy poprzez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jak i korzystne dla przedsiębiorców zmiany w prawie wprowadzone w ustawach o innowacyjności. Nie mówimy, że coś zmienimy, po prostu to zmieniamy" - powiedział wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin cytowany w komunikacie.

Oferta jet skierowana do przedsiębiorców zajmujących się zawodowo wyszukiwaniem najciekawszych projektów.

NCBR, ograniczając ryzyko po ich stronie, oferuje dofinansowanie w wysokości 80% budżetu tworzonej Alfy. Jednocześnie BRIdge Alfa zapewnia ogromne korzyści wynalazcom i twórcom technologii. Wybrane przez Alfy projekty otrzymują wszechstronne wsparcie: poczynając od fazy preinkubacji, poprzez testy i budowę prototypu, na komercjalizacji ich wyników kończąc. Co ważne, otrzymują wsparcie finansowe i opiekę biznesową, pozostając współwłaścicielami praw własności intelektualnej i zakładanych firm. W obecnej edycji programu NCBR ma przy tym prawo pierwokupu spółek, by w razie potrzeby zagwarantować niezbędne finansowanie najlepszym, strategicznym projektom, podano także.

bELxQcuv

Spośród 98 wniosków, wartych 3 mld zł, które wpłynęły do NCBR do oceny merytorycznej przeszło 66. Ich wartość wynosiła ponad 2 mld zł. Ostatecznie ocenę pozytywną otrzymały 44 projekty, a do dofinansowania zostało rekomendowanych 28 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 922 mln zł. Najwięcej zwycięskich projektów zgłosili przedsiębiorcy z woj. małopolskiego (9), dolnośląskiego (5) i wielkopolskiego (3).

"Ogromne zainteresowanie konkursem i jego wyniki dowodzą, że stworzyliśmy atrakcyjny mechanizm wsparcia projektów w fazie pre-seed przez fundusze typu proof of concept. Dzięki rekordowemu budżetowi, wysokiej jakości ubiegających się o wsparcie zespołów zarządzających i bogatemu portfolio zgłoszonych przez przyszłe Alfy projektów w przyszłym roku znacząco wzrośnie liczba nowatorskich projektów, które mają szanse stać się przełomowymi -" skomentował dyrektor zastępca dyrektora NCBR prof. Aleksander Nawrat, cytowany w komunikacie.

bELxQcuW
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)